EXPEDYCJA Uganda & Rwanda

Wyprawa do serca Afryki z autorem National Geographic

Podczas niecałych dwóch tygodni zobaczymy, jak wygląda życie w dwóch wielkich stolicach Afryki Wschodniej, które przez wielu Afrykańczyków uznawane są za jedne z najbardziej cywilizowanych miast kontynentu.

Spędzimy dwa dni na skraju dżungli równikowej, obserwując najbliższe nam genetycznie stworzenia na ziemi – szympansy. Spędzimy z nimi poranek, w samym środku lasu deszczowego, towarzysząc im podczas poszukiwania pożywienia, a także obserwując, jak zawiązują się ich więzy rodzinne, jak opiekują się najmłodszymi członkami stada i walczą między sobą.

VIDEO Z WYPRAWY:

Następnie przeniesiemy się w Góry Księżycowe, jedne z najpiękniejszych w Afryce, gdzie poznamy życie lokalnych społeczności, a także odpoczniemy w cieniu czterotysięczników, otoczeni wilgotnym lasem.

Czeka nas też typowe safari na sawannie w Parku Narodowym Królowej Elżbiety. To najlepsze w całej Ugandzie miejsce do obserwowania słoni, hipopotamów, krokodyli, bawołów, a czasem w te rejony zapuszczają się też lwy i lamparty.

Odpoczniemy nad tajemniczym jeziorem Bunyonyi, rozlewającym się na obszarze 25/7 km, poznając historię jego 29 wysepek. Odwiedzimy też wypędzone kilkadziesiąt lat temu plemię ludzi lasu – Pigmejów Batwa, którzy dopiero uczą się, jak żyć we współczesnym świecie. Poznamy ich życie, sposób w jaki budują domy, a także będziemy świadkami plemiennego tańca i śpiewów.

Gwoździem programu jest na tym etapie naszej wyprawy wizyta gościnna u goryli górskich. Wszyscy, którzy przeżyli spotkanie z tymi zwierzętami są zgodni – to jedno z najbardziej emocjonujących przeżyć w życiu…

Po wyjeździe z Ugandy udamy się do Rwandy, państwa o tragicznej historii, wciąż obecnej w oczach mieszkańców. Na dwa dni zatrzymamy się w polskiej misji. Będziemy mogli porozmawiać z ludźmi, którzy przeżyli ludobójstwo i własnymi rękami grzebali pomordowanych. Zobaczymy też, jak wygląda życie misjonarzy w Afryce, odwiedzimy prowadzone przez nich szkołę, przedszkole i szpital.

Ostatniego dnia wyjedziemy poza Kigali zobaczyć rwandyjską prowincję.


UGANDA & RWANDA ==> 30 listopada -11 grudnia 2019. CENA (bilet lotniczy ok. 3000 zł) + kwota za udział w wyprawie 8700 zł 


UGANDA & RWANDA ==> 4 – 15 lipca 2020. CENA: (bilet lotniczy ok. 3000) + 8700 zł (koszty uczestnictwa)


Organizator i przewodnik: Dominik Skurzak -DEES CLASSIC LTD.

UWAGA! Autor projektu jest zawsze obecny z grupą od pierwszego do ostatniego dnia każdej wyprawy.

Z uczestnikami podpisujemy Umowę Cywilno Prawną

Liczba uczestników: 6 osób.

Ilość dni: 12 (wraz z przelotem).

Lot średnio: ok. 16 godzin w jedną stronę.


CENA OBEJMUJE:

 • tropienie szympansów w parku Kibale,
 • profesjonalne przygotowanie wyprawy i opieka nad grupą,
 • komfortowe noclegi (bez dopłat za pokój jednoosobowy)
 • pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie)
 • woda butelkowana bez limitu,
 • transport (van lub bus) od początku do końca trwania wyprawy
 • opłaty za parki narodowe,
 • bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc,
 • rejsy łodziami,
 • koszt lokalnych imprez kulturowych,
 • praktyczne porady i konsultacje w dziedzinie fotografii podróżniczej (Dominik Skurzak)

W CENIE 8700 PLN NIE UWZGLĘDNIONO:

 • biletów lotniczych Warszawa-Entebe i Kigali-Warszawa,
 • opłaty za wizę wschodnioafrykańską (100$  – wiza obejmuje wielokrotny wjazd do Ugandy i Rwandy),
 • ubezpieczenia (we własnym zakresie, ok. 150 zł/os),
 • napiwków,
 • napojów alkoholowych,
 • tropienia goryli w Parku Narodowym Bwindi (koszt biletu: 600 $ za osobę). Jeśli uczestnik decyduje się na udział w całodniowej wędrówce do rodzin goryli (czasem dzień i noc, obsługa parku zapewnia wtedy sprzęt do obozowania), powinien zabrać ze sobą na wyprawę 600$ w gotówce, w nowych banknotach dolarowych (banknoty nie powinny być wydane wcześniej niż w roku 2013).

 


WIZA: Wizę wschodnioafrykańską wyrabia się bezproblemowo online. Procedura wypełniania odpowiedniego formularza i płatności online trwa 10 minut. Kończąc procedurę, automatycznie wysyła się opłacone zgłoszenie i czeka około 3 do 7 dni na przysłaną pocztą mailową gotową wizę.  Trzeba się o nią ubiegać na stronie:

WIZA kliknij ==>https://www.migration.gov.rw/index.php?id=203

Udzielamy wszystkich niezbędnych informacji i pomagamy przy wyrobieniu wizy.

Masz kłopot z wypełnieniem aplikacji wizowej?  kliknij ==> dominik@africa-point.com


 


PROGRAM:

Dzień 1

– lot do Ugandy

Dzień 2

– lądowanie w Entebe

– zakwaterowanie w hotelu w Kampali

– Kampala z rejsem łodzią i posiłkiem nad jeziorem Victoria

– kolacja w hotelu

Dzień 3

– śniadanie i wczesny wyjazd w trasę

– około południa dojazd do Parku narodowego Kibale

– zakwaterowanie i lunch w Lodge Bella Vista (zobacz hotel) (malowniczo położony na zboczu wzgórz okalających jezioro Nyamiteza)

– afrykańskie pola herbaty, jeziora i gorące źródła

– kolacja w hotelu

– dla chętnych: nocny spacer po lesie

Dzień 4

– śniadanie w hotelu

– TROPIENIE SZYMPANSÓW (8:00) Wchodzimy do dżungli z przewodnikiem i tropimy te najmądrzejsze na świecie zwierzęta. Będziemy mieli możliwość towarzyszenia szympansom podczas porannego poszukiwania pożywienia, wdrapywania się na drzewa, pokazów siły, opieki nad młodymi. Na terenie parku, poza szympansami, mamy możliwość spotkać 11 innych gatunków naczelnych. Jest on także domem dla dzikich słoni i bawołów. Podczas trackingu towarzyszą nam wyspecjalizowani tropiciele, którzy przybliżą nam codzienne życie szympansów.

– obiad i odpoczynek

– spacer po malowniczych wzgórzach i obserwacje ptaków, żyjących nad jeziorami na skraju ogromnej dżungli Kibale.

– kolacja

Dzień 5

– śniadanie

– przejazd w góry Rwenzori (UNESCO Heritage). Opuszczamy duszny las równikowy i przenosimy się w góry często nazywane księżycowymi. Panujący tu klimat znacznie bardziej przypomina ten w europejskich Alpach. Zatrzymamy się w najwyżej położonym schronisku prowadzonym przez miejscową społeczność, tuż u szczytu czterotysięcznych masywów. W górach mieszka wiele gatunków ptaków i naczelnych.

– po lunchu wyruszamy na spacer w góry. Odwiedzimy miejscową wioskę, poznamy życie afrykańskich górali, a przy okazji będziemy mieli szanse obserwacji wyjątkowej fauny i flory tego regionu.

– powrót do hotelu i kolacja

Dzień 6

– śniadanie

– przejazd do Parku Narodowego Queen’s Elizabeth. Jest to najbardziej popularny park safari w całej Ugandzie. Podczas jazdy przez zielone sawanny będziemy mieli możliwość zaobserwowania bawołów, słoni, lwów północnowschodniokongijskich, lampartów, a także wielu gatunków antylop.

– zakwaterowanie i lunch w Buffalo Safari Lodge (zobacz hotel)(hotel na terenie parku Queen Elizabeth, teren hotelu odwiedzany regularnie przez bawoły afrykańskie, hipopotamy i inne zwierzęta dzikiej sawanny)

– rejs kanałem Kazinga, łączącym dwa jeziora (Lake Edward i Lake George), gdzie podpływając motorówką oglądamy z bliska hipopotamy (największe zagęszczenie w całej Afryce), słonie i krokodyle.

– kolacja w campie na terenie parku.

Dzień 7

– przejazd nad Jezioro Bunyonyi. Według wielu jest to najpiękniejsze i najbardziej relaksujące miejsce Ugandy. Jezioro jest rozległe – to 25 na 7 km a na jego powierzchni porozrzucanych jest 29 wysepek. Otoczone dookoła wysokimi górami, to idealne miejsce na chwilę relaksu i wyjątkowo malownicze zachody słońca

– zakwaterowanie w Bunyonyi Overland Resort (zobacz hotel)

– wypożyczamy kajaki i płyniemy na Zebra Island -jedną z 29 wysp na jeziorze. Jest ona miejscem dla wielu zebr i antylop.

-obiad

– rejs motorówką, wizyta na wyspach, odwiedziny u wypędzonego z dżungli plemienia Batwa (pigmeje)

– kolacja

Dzień 8

– śniadanie

– Dla chętnych przejazd do rezerwatu Bwindi na TROPIENIE GORYLI górskich. Lunchboxy. Reszta lunch w hotelu. Nieprzenikniony las Bwindi to jedno z dwóch miejsc w Afryce, w którym można spotkać zagrożone wyginięciem goryle górskie. Wyruszamy nad ranem wgłąb dżungli, żeby wytropić jedną z rodzin, a podczas spaceru mamy możliwość obserwowania 120 gatunków ssaków, 346 gatunków ptaów i ponad 200 gatunków motyli. Spotkanie z gorylami, które do złudzenia przypominają nas samych to dla wielu jedne z silniejszych przeżyć w całym życiu.

– kolacja w hotelu

Dzień 9

– śniadanie i przejazd do stolicy Rwandy – Kigali

– lunch w hotelu. Zatrzymamy się w siedzibie polskiej misji w Rwandzie. Od podszewki zobaczymy, jak wygląda życie misjonarzy, odwiedzimy prowadzone przez nich przedszkole, szkołę oraz szpital.

– zwiedzanie miasta, wizyta w Kigali Genocide Memorial.

– kolacja w hotelu

Dzień 10

– Dzień kulturowy na prowincji Rwandy.

Dzień 11

– śniadanie

-czas wolny

– wylot do Warszawy z lotniska w Kigali

Dzień 12

– lądowanie w Warszawie


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Szczepienia:  w przypadku lotu z Europy, na lotniskach nie wymaga się od podróżników szczepień, ani okazywania żółtej książeczki, natomiast dokument ten może być wymagany przy przekraczaniu granic pomiędzy krajami afrykańskimi (w tym przypadku granica UGANDA/RWANDA). Zalecane są więc szczepienia na żółtą febrę, dur brzuszny, żółtaczkę A i B oraz tężec. Profilaktyka malaryczna: zalecane jest stosowanie profesjonalnych repelentów (MUGGA, w Polsce do nabycia w sklepach podróżniczych oraz w sieci Decathlon) oraz pastylek Malarone

Bagaż: zawsze warto jak najbardziej ograniczyć objętość i wagę swojego bagażu, należy jednak zabrać ze sobą następujące rzeczy: cienki polar lub sweter, strój kąpielowy, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, buty lekkie, sandały letnie, czapka z daszkiem lub kapelusz, niewielki plecak, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, krem z filtrem min. 30%, żel antybakteryjny, około 100 Euro lub równowartość w $ na lunche, drobne wydatki, napiwki etc.

Dokumenty: Wizy – wyrabiamy wizę tzw. wschodnioafrykańską – informacja powyżej. Jako dokument tożsamości wymagany jest paszport, ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy od daty wjazdu.

Jeśli chcemy przeznaczyć jakąś kwotę na souveniry, napiwki czy inne przyjemności, warto zabrać ze sobą dolary lub euro ( ok. 100 euro lub $) – można je wymieniać na lokalną walutę w sieci kantorów. Warto posiadać szczepienie żółtej febry i dla własnego spokoju można też wykonać przed wyjazdem szczepienia na żółtaczkę i dur brzuszny o ile nie byliśmy na te choroby szczepieni wcześniej. Zaleca się też (ale nie wymaga) stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Większość podróżników stosuje w tym przypadku dobrej jakości repelenty. W porze suchej komary pojawiają się dosyć rzadko a czasem wcale. Można również zastosować popularne pastylki Malarone ale co do potrzeby ich stosowania, w przypadku lotu do Gambii, zdania są podzielone.


UWAGA! UCZESTNICY SAMI DECYDUJĄ JAKI SPOSÓB PROFILAKTYKI ANTYMALARYCZNEJ ZASTOSUJĄ. KAŻDY Z UCZESTNIKÓW POWINIEN SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z ODPOWIEDNIĄ PLACÓWKĄ MEDYCZNĄ W CELU KONSULTACJI PRZED WZIĘCIEM UDZIAŁU W WYPRAWIE


Chcesz zapytać o dostępność miejsc w wybranym terminie lub przeżyć afrykańską przygodę w swoim gronie, poza ustalonymi terminami?

kliknij ==> dominik@africa-point.com

lub zadzwoń:

komentarze 2

 1. Edyta
  Maj 1, 2018
  Odpowiedz

  Chciałbym 😁

 2. Magda
  Kwiecień 3, 2019
  Odpowiedz

  Cudownie się zapowiada. Właśnie planuję taką podróż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *