MAROKAŃSCY BERBEROWIE

MOROCCO ==> 27 kwietnia – 4 maja 2018. CENA:  1200 zł (bilet lotniczy) + 4200 zł (koszty uczestnictwa)

MOROCCO „baśniowa kraina Berberów” ==> 14-21 listopada 2018. CENA:  1200 zł (bilet lotniczy) + 4200 zł (koszty uczestnictwa) 

-projekt: Dominik Skurzak – DEES CLASSIC LTD. & Morocco Planet

Strona internetowa www.africa-point.com

Mail: dominik@africa-point.com

UWAGA! Autor projektu wypraw do Afryki jest zawsze obecny z grupą od pierwszego do ostatniego dnia każdej wyprawy

NUMER TELEFONU W POLSCE: +48 505103877

NUMER TELEFONU NA TERYTORIUM MAROKA: +212 633551123

– warunek umieszczenia uczestnika na liście – wpisowe 1600 zł

– przed wpłatą zawierana jest z uczestnikami umowa cywilno prawna (do wglądu wysyłamy mailem treść Umowy)

– ostateczny termin pełnej wpłaty – 30 dni przed odlotem

MOROCCO ==>22-29 września 2017. CENA: 3700 zł (koszty uczestnictwa) + 1600 zł przelot czarterowy

MOROCCO ==> 27 kwietnia – 4 maja 2018. CENA:  1200 zł (bilet lotniczy) + 4200 zł (koszty uczestnictwa)

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY

– przelot czarterowy z Warszawa-Maroko-Warszawa

– profesjonalną organizację wyprawy i opiekę nad grupą (Dominik Skurzak wraz z osobami towarzyszącymi)

– koszty noclegów w komfortowych hotelach i w obozowisku namiotowym na pustyni. Pokoje jednoosobowe (bez dopłaty) lub dwuosobowe na życzenie uczestników.

– pełne wyżywienie wraz z napojami na terytorium Maroka (hotelowe śniadanie, lunch i kolacja).

– transport samochodami terenowymi podczas trwania całej wyprawy

– wyprawy na wielbłądach

– akcenty kulturowe i koncerty muzyczne

– transfer z lotniska i na lotnisko

– 7 dni wspólnego fotografowania, konsultacji i porad w dziedzinie fotografii podróżniczej

W CENIE NIE UWZGLĘDNIONO:

– ubezpieczenia

– napojów alkoholowych

TREŚĆ WYPRAWY

To nie jest wycieczka turystyczna. Maroka nie zwiedzamy. Podróżujemy raczej do świata baśni. Nasza podróż to wyprawa do ukrytego przed zwykłymi turystami świata kultury berberyjskiej, osadzonej w oszałamiającej pięknem przyrodzie. Docieramy tu po to aby ten baśniowy świat zrozumieć i stać się jego częścią. Wyprawę można podzielić na 3 fazy: egzotyczny Marrakesz, monumentalny Atlas i magiczna pustynia, gdzie w karawanie wielbłądów doświadczamy wędrówki przez Saharę. Malownicze zakątki tej części Afryki są wielce intrygujące a kulturowa odmienność tak wielka, że tygodniowa wyprawa zmienia zupełnie nasze widzenie świata. Pod kolorowymi strojami, dywanami i muzyką tworzącymi klimat z „baśni tysiąca i jednej nocy”, staramy się rozszyfrować wielką zagadkę kultury Berberów. Przemierzamy w tym celu całe południe kraju aż po Saharę aby odpowiedzi poszukać w ośnieżonych szczytach gór Atlas, ciszy pustynnych wydm i czerni nocnego saharyjskiego nieba.

INFORMACJE O KULTURZE BERBERÓW

Kim są Berberowie, uznawani są za rdzennych mieszkańców Afryki Północnej? Nie są Arabami. Dokładne ich pochodzenie do dziś pozostaje tajemnicą. Wyróżniają się na tle ludności arabskiej specyficzną fizjonomią. Ich skóra jest jaśniejsza i często zdarza się, że spotkamy Berbera z niebieskimi lub zielonymi oczami i jasnymi włosami.

Ten 20-sto milionowy naród intrygujący podróżnych, badaczy kultury i historyków, nigdy nie uznał żadnej władzy zwierzchniej a berberyjska  kultura nie poddała się wpływom arabskim. Pytani co postawiliby na pierwszym miejscu w hierarchii ich potrzeb, odpowiadają bez namysłu – „wolność”. To naród niezwykle dumny z własnego pochodzenia i historii. Łatwo obrazić Berbera nazywając go Marokańczykiem bowiem Berberowie nie identyfikują się z państwem, w granicach którego żyją podkreślając, że nie czują się częścią tworu, który uległ kolonizacji. Obraźliwe jest również nazywanie ich Arabami. Berberowie to jeden z najciekawszych ludów Afryki Północnej. Nazywają siebie Amazigh (Imazighen) – w tłumaczeniu: „ludzie wolni”.To władcy gór i pustyni. Nieposkromieni, dumni i moralnie zdrowi. Podróż do ich świata jest jednym z najbardziej fascynujących przeżyć, jakie podróżnik może sobie zafundować.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Szczepienia: do Maroka nie wymaga się szczepień, które wykonuje się przed podróżą do Afryki Subsaharyjskiej. Zalecane są wyłącznie szczepienia na dur brzuszny, żółtaczkę A i B oraz tężec. W Maroko nie występuje Malaria.

Bagaż: warto ograniczyć objętość i wagę swojego bagażu, należy jednak zabrać ze sobą następujące rzeczy: cienki polar lub sweter, strój kąpielowy, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, buty lekkie za kostkę, sandały letnie, czapka z daszkiem lub kapelusz, niewielki plecak, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, krem z filtrem min. 30%, żel antybakteryjny, około 100 Euro lub równowartość w $ na drobne wydatki, napiwki etc.

Dokumenty: dla Polaków nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe do Maroka. Jako dokument tożsamości wymagany jest paszport, ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy od daty wjazdu.

PROGRAM:

Dzień 1. 

– wylot z Warszawy i lądowanie w Maroku

– zakwaterowanie w Marakeszu w hotelu Riad Jenan Adam (klimatyczna lokalizacja w centrum mediny, gdzie toczy się prawdziwe życie starego Marakeszu)

Dzień 2. 

– dzień w Marakeszu. Medina (warowne miasto z drugiej poł XI w. nieomal nie zmienione do czasów obecnych. W 1985 roku medyna w Marrakeszu została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Za panowania Almohadów na przełomie XII i XIII wieku Marrakesz był stolicą wielkiego imperium, ciągnącego się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię)

Dzień 3. 

– śniadanie w hotelu

– wyjazd w kierunku gór Atlas

– Imi Nifri „caves” – naturalny most skalny w górskiej okolicy miasta Demnate

– przejazd przez Atlas wysoki (wzniesienia ponad 3000 mnpm – malownicze wioski, zimą odcięte przez śniegi od świata)

– lunch w głębi Atlasu wysokiego (Tassaout)

– zjazd na drugą stronę pasma górskiego

– Skoura Oasis – wejście do kasby Amridil (przykład typowej fortecy rodzinnej z możliwością zapoznania się z historią tego typu budowli)

– przejazd przez „Dolinę Różaną” – region słynny z produkcji najlepszych olejków różanych i wody różanej, używanych w kosmetyce i gastronomii.

– Berberyjscy nomadowie mieszkający w grotach, wydrążonych w pofałdowanym terenie skalnej pustyni. Obserwacja warunków ich życia. Degustacja tradycyjnej herbaty miętowej przyrządzonej przez mieszkańców groty.

– kolacja i nocleg w Hotel Babylon Dades w zjawiskowym wąwozie Dades (przeplatanka wyrzeźbionych przez rzekę rozpadlin, z ciemnoczerwonymi skałami)

 

Dzień 4.

– śniadanie w hotelu

– odjazd doliną Dades do kolejnego, jednego z najpiękniejszych wąwozów w tej części świata – wąwozu Todra, geologicznego skarbu Maroka.

– Erfud – wizyta w manufakturze, gdzie obrabia się kamień z wykopalisk, bogaty w prehistoryczne skamieniałości roślin i zwierząt (okolice Erfoud słyną z cennych skał metamorficznych. W okresie dewonu, ery paleozoicznej, około 380 milionów lat temu, po wycofaniu się z tych terenów oceanu, z powodu różnych czynników naturalnych jak brak tlenu, ruchy tektoniczne i wysoka temperatura, teren ten stał się bogatym źródłem skamieniałości).

– Rissani – autentyczny targ małego berberyjskiego miasta.

– lunch

– Merzouga – miasto na granicy pustyni. Lokowanie bagaży w hotelu Nomad Palace

– Początek karawany wielbłądami na pustynie (w miejscu, z którego wyruszamy  zaczyna się Sahara. Zabieramy ze sobą wyłącznie niezbędny bagaż ograniczony do małego plecaka)

– kolacja w namiotowym obozowisku na pustyni z towarzyszeniem muzyków – berberyjskich nomadów. Noc pod namiotami na Saharze.

Dzień 5.

– śniadanie w obozowisku

– start karawany na wielbłądach w stronę pustyni kamienistej.

– przystanek w napotkanym siedlisku, zamieszkałym przez Berberów. Herbata i odpoczynek w cieniu ich „domostwa” czyli rozwieszonych na pustyni baldachimów z owczej wełny.

– lunch

– kopalnia i wymarłe miasto widmo na pustyni (opuszczone miasto z gliny, zamieszkałe kiedyś przez niewolników pracujących w pobliskiej kopalni czarnego proszku antymonowego)

– powrót wielbłądami do hotelu Nomad Palace (hotel z basenem)

– kolacja

– koncert etnicznej muzyki w wykonaniu potomków czarnoskórych niewolników

Dzień 6.

– śniadanie w hotelu

– wyjazd w kierunku Warzazat, w drodze krajobrazy sawannowe z licznymi akacjami wśród gór bogatych w kopalnie minerałów.

– Łańcuch górski Antyatlas, lunch w Nkob – wzgórzu z typową zabudową berberyjskiego miasta. Oaza palmowa w dole koryta wysychającej rzeki.

– Tamnougalt – piękne miasteczko i Kasba w dolinie Wadi Dara (miejsce, gdzie idące z Timbuktu przez Saharę karawany zmieniały środek transportu z wielbłądów na konie, dokonując też na miejscu handlu wymiennego). Spacer po labiryncie uliczek wymarłego miasta. Wizyta w jednym z zamieszkałych jeszcze domów.

– Warzazat, piękne miasto leżące pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu.

– kolacja o nocleg nad jeziorem w hotelu Riad Bouchedor

Dzień 7. 

– śniadanie w hotelu

– odjazd do Ajt Bin Haddu (ufortyfikowana osada (ksar), wpisana w 1987 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osada położona jest na zboczu wzgórza nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki Warzazat. Ze względu na swoje położenie między Marrakeszem a Warzazatem miała w przeszłości duże znaczenie jako miasto handlowe na trasie karawan. Ze względu na malowniczość osady, kręcono tu szereg filmów, min.: Klejnot NiluGladiatorGra o tron.

– kopalnia soli (możliwość wejścia do działającej do dziś kopalni soli i obserwacji prymitywnej pracy górników, wydobywających sól starymi metodami).

– lunch regionalny (lokalny Tajin – kleista wołowina w sezamie z dodatkiem fig, śliwek, szafranu, kminu i kurkumy).

-Telouet – Zamek Paszy Glawi, zwanego władcą Atlasu. Popadająca w ruinę twierdza z baśni 1001 nocy. (fascynująca historia dyktatora, który panował prze parę pokoleń na terytorium od Marakeszu aż po Saharę)

– odjazd w stronę Marakeszu przez przełęcz Tishka (Atlas wysoki, przełęcz na wysokości 2260 mnpm). Przystanek w punkcie sprzedaży oleju arganowego – słynnego zna całym świecie specyfiku kosmetycznego i spożywczego nazywanego „płynnym złotem Maroka”.

– kolacja i nocleg w Marakeszu. Hotel Riad Jenan Adam

Dzień 8 

-śniadanie w hotelu

-wylot do Polski

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *