SENEGAL/GAMBIA WYPRAWA 15 DNI

WYPRAWA SENEGAL/GAMBIA

UWAGA! WYPRAWA ORGANIZOWANA DLA ZGŁASZAJĄCYCH SIĘ GOTOWYCH GRUP (minimum 5 osób). TERMIN DO USTALENIA INDYWIDUALNIE. Wyprawa 15-dniowa  wraz z przelotem. 

Wersja survivalowa, namioty +  noclegi w dobrych hotelach i kwaterach

To prawdziwa wyprawa. Ekscytująca podróż do autentycznych sytuacji, miejsc i kultury Afryki Zachodniej. Expedycja jest adresowana wyłącznie do podróżników, którzy są gotowi na trudy wyprawy, wynagradzane pięknymi przeżyciami, które pamięta się do końca życia. To nie jest wycieczka krajoznawcza. Podczas wspólnej wyprawy dotykamy czarnego lądu tak blisko, jak to tylko możliwe. Lecimy tam by przeżyć przygodę życia. Tam gdzie będziemy, Afryki nie da się tylko zobaczyć. Staniemy się jej częścią. 

Będziemy przemierzać kontynent wspomagani przez naszą ekipę, która będzie pomagać nam w organizacji tej ekspedycji. Przemieszczamy się terenowym samochodem Land-Rover Defender, gdzie znajduje się nasze całe zaplecze kuchenne bo w wielu miejscach będziemy z dala od cywilizacji, zdani na swoje zaplecze kulinarne.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

CENA: (bilet lotniczy około 2300) + 8800 zł/os

LICZBA OSÓB: 5

Projekt: Dominik Skurzak

Strona internetowa: www.africa-point.com

Mail: dominik@africa-point.com

NUMER TELEFONU W POLSCE: +48 505103877 lub +48 501 324 492

NUMER TELEFONU NA TERYTORIUM GAMBII: +220 29 58 158

-Zaliczka 2300 zł na poczet wykupienia przelotu na trasie Warszawa-Banjul-Warszawa (przelot czarterowy)

-Przed wpłatą zawierana jest z uczestnikami umowa cywilno prawna (do wglądu wysyłamy mailem treść Umowy).

-Ostateczny termin pełnej wpłaty za uczestnictwo – 30 dni przed odlotem.

W RAMACH CENY:

– profesjonalna organizacja wyprawy i opieka nad grupą (Dominik Skurzak wraz z osobami towarzyszącymi) UWAGA! Autor wyprawy – Dominik Skurzak – jest obecny z grupą od pierwszego do ostatniego dnia

– transport przez cały czas trwania wyprawy

– organizacja noclegów na całej trasie

– wyżywienie na terytorium Gambii i Senegalu (jedzenie afrykańskie, śniadania i obiadokolacja)

– rejsy po rzece Gambia

– koszty przepraw promowych

– transfer z lotniska, na lotnisko

– łódź i bilety wstępu na wyspę Kunta Kinteh Island

– koszty wydarzeń kulturowych i warsztatów muzycznych

 

W CENIE NIE UWZGLĘDNIONO:

-napojów

-ubezpieczenia

-biletów do Safari Park of Fafalla (40 euro)

-pokazu kulinarnego w Brufut (30 euro)

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Na terytorium Gambii i Senegalu panuje klimat subtropikalny. Wahania średniej temperatury dobowej w ciągu roku nie przekraczają 10 stopni C. Proszę spodziewać się dziennej temperatury około 30-36 st. C a w nocy około 20 st. C przy dosyć intensywnym nasłonecznieniu. Najlepiej więc będzie jeśli nie będą Państwo zabierać ze sobą ciepłych kurtek (będą zbytecznym balastem) i zostawią je na lotnisku osobom odprowadzającym. Noce są ciepłe ale warto zabrać cienki polar lub sweter na wypadek jakiejś anomalii. Przypominam o tym, że Gambia znajduje się już na granicy strefy gdzie występuje malaria, należy więc poradzić się odpowiednich służb medycznych w tej sprawie i zadecydować we własnym zakresie jaki rodzaj profilaktyki będą Państwo stosować. Statystycznie niebezpieczeństwo zarażenia jest porównywalne z możliwością odkleszczowego zakażenia boreliozą w Polsce ale pozostawiamy ten punkt do Państwa decyzji. Komarów nie ma w ciągu dnia. Mogą pojawiać się wyłącznie wieczorami i w nocy dlatego ważne jest stosowanie repelentów i siatek przeciw moskitom. Wszelkie kwestie dotyczące szczepień i profilaktyki antymalarycznej należy skonsultować z lekarzem oraz placówkami medycznymi zajmującymi się chorobami tropikalnymi. Podawane wskazówki mają jedynie charakter informacyjny.

Proszę pamiętać o przejściówkach sieciowych -są potrzebne na terytorium Gambii. Mogą Państwo zabrać do bagażu podręcznego tablety, laptopy – w hotelu pod koniec pobytu będziemy mieli możliwość korzystania z łącza wi-fi choć proszę nie spodziewać się rewelacyjnej usługi w tym zakresie. Telefony z naszymi kartami SIM działają na terytorium Gambii i Senegalu w cenie (zależnie od operatora) dość wygórowanej ale jest możliwość z większości miejsc wysłania smsa do Polski lub połączenia. Można wykupić kartę SIM gambijskiego lub senegalskiego operatora. Koszt wraz z doładowaniem pozwalającym na używanie internetu w telefonie to wydatek około 20-30 zł.

UCZESTNICY SAMI DECYDUJĄ JAKI SPOSÓB PROFILAKTYKI ANTYMALARYCZNEJ ZASTOSUJĄ. KAŻDY Z UCZESTNIKÓW POWINIEN SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z ODPOWIEDNIĄ PLACÓWKĄ MEDYCZNĄ W CELU KONSULTACJI PRZED WZIĘCIEM UDZIAŁU W WYPRAWIE.

Rzeczy do zabrania w formie listy poniżej:

-lekki namiot

-mata do spania

-moskitiera

-termos do utrzymania chłodnej temperatury wody (jak największej pojemności) lub izolatory na butelki

-plecak jako bagaż główny nadawany do luku (proszę wcześniej zabezpieczyć luźne paski – wkręcają się w lotniskowe taśmy bagażowe)

-cienki polar

-strój kąpielowy

-cienkie bluzy z długim rękawem i cienkie przewiewne spodnie z długimi nogawkami- na dzień

-buty uniwersalne za kostkę, lekkie ale dłuższe

-klapki

-latarka zwykła lub tzw. czołówka

-czapka z daszkiem lub kapelusz

-niewielki plecak

-okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

-krem z filtrem min. 50%

-dobry repelent przeciw komarom

-pastylki Malarone (do Państwa decyzji co do stosowania tego rodzaju profilaktyki)

-żel antybakteryjny

-spray owadobójczy

-około 100 Euro lub równowartość w $ na drobne wydatki, napiwki, pamiątki etc.

-przejściówka sieciowa (system brytyjski/europejski)

-lornetka

-powerbank do ładowania telefonu

ORGANIZATOR:

Dominik Skurzak – wychowany w Afryce fotoreporter, dziennikarz, publicysta i wydawca. Autor National Geographic. Laureat publikacji przewodnikowej „Gambia-Kraina Uśmiechu” (współautorzy Magdalena i Sergiusz Pinkwart). Książka nagrodzona I miejscem za przewodnik ilustrowany na Międzynarodowych Targach Książki w maju 2015 w Warszawie (wydawnictwo National Geographic).

W latach 2000-2005 oficjalny fotograf XIV i XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez 12 lat (2000-2011) kieruje działem kultury w angielskojęzycznym tygodniku The Warsaw Voice, specjalizując się jednocześnie w fotografii prasowej i artystycznej. Autor wystaw fotograficznych (Polska, Litwa, Włochy, Japonia).  Czerwiec 2007- pełna obsługa fotograficzna XIII Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie dla mediów japońskich. 2006 obsługa fotograficzna festiwalu Mozartowskiego „La Folle Journee au Japon” w Tokio a wiosną 2010 pierwszej polskiej edycji tego samego festiwalu w Warszawie. Oficjalny fotoreporter The Warsaw Voice podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II w Watykanie w roku 2005.

Wydawca wielu publikacji albumowych w tym albumów fotograficznych ze zdjęciami dokumentującymi XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (wydanie w Polsce i Japonii). Od roku 2012 zajmuje się głównie fotografią podróżniczą, poruszającą tematykę odmienności kulturowej pomiędzy mieszkańcami kontynentów Europy, Azji i Afryki.

Pracował/pracuje m.in. dla: National Geographic, Getty Images, Reuters, The Warsaw Voice, Die Welt, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Fakt, Haaretz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada Tajlandii w Polsce, BRE Bank, PKO S.A., Orange, Ernest & Young, Nationale Nederlanden, Squire Sanders, Yamaha-Japan, Kawai-Japan, Caritas-Polska, Swiss Air, Europcar, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Adama Mickiewicza, TV ARTE, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, PCK, Chopin Piano Music Magazine-Japan, Grupa Mocarta, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Ani Mru Mru.

Prywatna strona Internetowa autora: www.dominikskurzak.wordpress.com

PHOTO GALLERY: https://www.flickr.com/photos/102098462@N04/sets/

 

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1.

22.00 -lądowanie w stolicy Gambii, Banjul. Przejazd do hotelu.

24.00- dla chętnych nocny spacer po plaży nad oceanem

Dzień 2.

– śniadanie

– odjazd w podróż do granicy z Senegalem.

– Miejscowość Kartong. Zwiedzanie typowej prowincjonalnej gambijskiej wioski. Wizyta w szkole, na targowisku, w wioskowym domu, szpitalu…

– Wyprawa łodziami po rozlewiskach rzeki Gambia do farm mangrowcowych, gdzie zbierane są ostrygi. Podczas wyprawy obserwacja ptaków z przewodnikiem.

– lunch na przystani.

– Podróż powrotna do Tanji. Po drodze pola ryżowe i plantacje orzeszków ziemnych.

– Wybrzeże w Tanji. Zjawiskowa plaża-targ, do której przed zachodem słońca przypływają setki łodzi rybackich po dniu połowu z Gambii i Senegalu. Rodziny odbierają połów od mężczyzn a na plaży rozpoczyna się targ świeżych ryb. Zwiedzanie typowych afrykańskich wędzarni ryb.

– powrót do hotelu

– kolacja

Dzień 3.

– śniadanie.

– Wizyta w Bijilo National Park (małpy, gady, ptaki i naturalny rezerwat przyrody). Zobaczymy obszar, który jest przykładem jak wyglądałaby przyroda Gambii bez ingerencji człowieka. Rezerwat licznie zamieszkują przyjazne dla człowieka małpy z gatunku Koczkodana Zielonego oraz płochliwa Gereza Ruda.

– obiad

– wizyta i przyjęcie w prywatnym, gambijskim domu. Podejrzymy autentyczną atmosferę afrykańskiej rodziny. Będziemy wspólnie gotować domowy posiłek i zasiądziemy razem z domownikami do kolacji.

– dom, w którym będziemy biesiadować odwiedzą najlepsi w Gambii, utytułowani artyści. Podczas wieczoru kulturowego wysłuchamy występu bębniarzy, obejrzymy z bliska tańce i egzotykę plemion Gambii. Tradycyjne obrzędy Mandinka i Wolof to Kankourang – rytuał przejścia podczas którego chłopiec staje się mężczyzną. Spędzający ten czas spędza samotnie w buszu chroniony przed złymi mocami przez specjalne postacie lwa i jego żon.

Dzień 4.

– śniadanie

– wyjazd w stronę Janjabureh 300 km na zachód wgłąb kontynentu (lunch w drodze koło SOMA)

– obozowisko przy magicznych kręgach Wassu

– kolacja

Dzień 5.

– śniadanie

– Megalityczne kamienne kręgi w Wassu. Naukowcy nie są dokładnie pewni, co do daty budowli, przyjmuje się, że kręgi mogły zostać stworzone nawet w trzecim wieku przed naszą erą.

– podróż łodzią na Baboon Island National Park

Gambii (Krokodyle, Hipopotamy, Pawiany, Szympansy)

– obozowisko przy Wassu

Dzień 6.

– śniadanie

– podróż w kierunku zachodnim wzdłuż rzeki Gambia. Po drodze Afryka z XIX w. Wioski zamieszkałe głównie przez plemię Fula.

– lunch w Kaur

(najwyższe wzniesienia Gambii)

– podróż przez Farafeni do Albreda i nocleg

Dzień 7.

-śniadanie

– Jufureh- wioska

plemienia Mandinka. To tutaj rozgrywa się

akcja w pierwszym rozdziale książki „Roots” Alexa Haley’a (znany serial TV “Korzenie”)

– Rejs na James Island (na liście UNESCO).

Położona samym środku rzeki (szerokość rzeki- ok. 7 km) mała wyspa jest miejscem, gdzie więziono niewolników (w tym legendarną postać -Kunta Kinteh) w oczekiwaniu na

transport do Ameryki. Strategiczne fortyfikacje brytyjskie. Lochy.

– lunch

-odjazd do Barra i w stronę granicy

-późno wieczorem dotarcie do Dakaru, kolacja i nocleg w hotelu

Dzień 8.

-Śniadanie.

-Miasto Dakar – atmosfera miasta postkolonialnego. Odwiedziny “wioski” artystów plastyków.

-Wyspa Gorée – 3 km na wschód od portu w Dakarze. Od XVI-XIX wieku Fort D’Estrees baza handlu niewolnikami. Tutaj ich więziono, sprzedawano, a następnie ładowano na statki i wysyłano przez Atlantyk do Ameryki Południowej, na Karaiby oraz do Ameryki Północnej. Była to największa tego typu baza w Afryce.Na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 1992 roku odwiedził wyspę Jan Paweł II.

-kolacja w hotelu w Dakar

Dzień 9.

-Przejazd do Lac Rose – słone jezioro  20 km na wschód od Dakaru. Woda jeziora ma różowy kolor, który zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Jezioro jest 10 razy bardziej słone niż Ocean Atlantycki u wybrzeży Senegalu. Miejsce wydobywania soli przez miejscową ludność.

-kolacja i nocleg nad jeziorem

-kolacja i nocleg

Dzień 10.

-śniadanie

-wyjazd w kierunku południowym

-Joal Fadioute. Joal leży na kontynencie, a Fadiouth, połączone mostem , leży na wyspie z muszli po małżach, które są również używane w lokalnej architekturze i rzemiośle . We wsi nie ma transportu zmotoryzowanego.

-Safari Park of Fafalla

-nocleg przy parku

Dzień 11.

-śniadanie

-wyjazd w stronę Gambii

-Barra i przeprawa promowa do Banjul

-zwiedzanie centrum postkolonialnego Banjul. Sklep z materiałami. Muzeum Narodowe Gambii. Zwiedzanie Albert Market (prawdziwy, typowy afrykański targ, gdzie zaopatrują się mieszkańcy Banjul). Kachikally Crocodile Pool (farma krokodyli i małe muzeum na terenie kompleksu). Możemy tu poklepać bez obaw żywe krokodyle i obejrzeć ekspozycję, opowiadającą przekrojowo o historii i kulturze Gambii.

-nocleg w Brufut (prywatna willa)

Dzień 12.

– śniadanie

-dzień kulinarny z Yabouh Home Cooking. Gambijka zaprezentuje cały proces przygotowania najbardziej tradycyjnych potraw Gambii. Początkiem kulinarnego dnia będzie wspólna wizyta na targu, zakupy warzyw i potrzebnych produktów. Po powrocie do domu, Pani Ida Cham Njai zorganizuje kulinarny pokaz. Zaprezentuje techniki gotowania oraz sposoby na przyrządzanie afrykańskich napojów. Wspólny obiad.

– wieczór muzyczny Bantaba Project (muzyka gambijska w wykonaniu profesjonalistów)

-nocleg w studiu nagraniowym

Dzień 13.

-śniadanie

– zwiedzanie Brikama Craft Market- urokliwy targ rękodzieła, gdzie nie tylko afrykańskie wyroby się sprzedaje ale także w większości wytwarza.

-lunch

-warsztaty muzyczne z udziałem profesjonalistów

Dzień 14.

-śniadanie

– całodniowy piknik na plaży nad oceanem w okolicach Kartong

-nocleg w namiotach

Dzień 15.

– dzień nad oceanem

– lunch w Brikamie i przygotowanie do odlotu do Europy

– wieczór, podróż na lotnisko

 

About the Author

Leave a Reply

*