Długość: 05 Sty 2025 - 16 Sty 2025
Kraj: Wyprawa do serca Afryki Wschodniej

  • Królestwo goryli, szympansów, słoni i hipopotamów
  • Dwa kraje i dwie odsłony Afryki
  • Wysoki komfort podróży i noclegów
  • Kultura Afryki Wschodniej w szczegółach
Cena: 13,500 zł (+ ok. 4,500 zł)
Sprawdź dostępność

EKSPEDYCJA UGANDA & RWANDA

Podczas niecałych dwóch tygodni zobaczymy, jak wygląda życie w dwóch wielkich stolicach Afryki Wschodniej, które przez wielu Afrykańczyków uznawane są za jedne z najbardziej cywilizowanych miast kontynentu.

Czeka nas dwa dni na skraju dżungli równikowej, będziemy tam obserwować najbliższe nam genetycznie stworzenia na ziemi – szympansy. Spędzimy z nimi poranek, w samym środku lasu deszczowego, towarzysząc im podczas poszukiwania pożywienia, a także obserwując, jak zawiązują się ich więzy rodzinne, jak opiekują się najmłodszymi członkami stada i walczą między sobą.

Następnie przeniesiemy się w Góry Księżycowe, jedne z najpiękniejszych w Afryce, gdzie poznamy życie lokalnych społeczności, a także odpoczniemy w cieniu czterotysięczników, otoczeni wilgotnym lasem.

Czeka nas też typowe safari na sawannie w Parku Narodowym Królowej Elżbiety. To najlepsze w całej Ugandzie miejsce do obserwowania słoni, hipopotamów, krokodyli, bawołów, a czasem w te rejony zapuszczają się też lwy i lamparty.

Odpoczniemy nad tajemniczym jeziorem Bunyonyi, rozlewającym się na obszarze 25/7 km, poznając historię jego 29 wysepek.

Gwoździem programu jest na tym etapie naszej wyprawy wizyta gościnna u goryli górskich. Wszyscy, którzy przeżyli spotkanie z tymi zwierzętami są zgodni – to jedno z najbardziej emocjonujących przeżyć w życiu…

Po wyjeździe z Ugandy udamy się do Rwandy, państwa o tragicznej historii, wciąż obecnej w oczach mieszkańców. Na dwa dni zatrzymamy się w polskiej misji. Będziemy mogli porozmawiać z ludźmi, którzy przeżyli ludobójstwo i własnymi rękami grzebali pomordowanych. Zobaczymy też, jak wygląda życie misjonarzy w Afryce, odwiedzimy prowadzone przez nich szkołę, przedszkole i szpital.

Ostatniego dnia wyjedziemy poza Kigali zobaczyć rwandyjską prowincję.

UWAGA! Africa-Point jako jedno z nielicznych biur gwarantuje chętnym uczestnikom możliwość zobaczenia goryli górskich. Zdobycie biletów na wejście do goryli jest jednym z najtrudniejszych wyzwań organizacyjnych tej wyprawy. Tylko dzięki naszym zaufanym pracownikom w Kampali, jesteśmy w stanie podołać biurokratycznej machinie Uganda Wildlife Authority (UWA).

Informacje Ogólne

  • Czas trwania: 12 dni (wraz z przelotem). Szybki dolot z jedną przesiadką (nie dłuższy niż 20 godzin podróży w jedną stronę!).
  • Liczba osób: 8 osób
  • Prowadzący: Dominik Skurzak i/lub Marysia Skurzak
W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

  • tropienie szympansów w parku Kibale,
  • profesjonalne przygotowanie wyprawy i opieka nad grupą,
  • komfortowe noclegi (pokoje dwuosobowe lub jednoosobowe)
  • pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie)
  • woda butelkowana bez limitu,
  • transport (van lub bus) od początku do końca trwania wyprawy
  • opłaty za parki narodowe,
  • bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc,
  • rejsy łodziami,
  • koszt lokalnych imprez kulturowych,
  • praktyczne porady i konsultacje w dziedzinie fotografii podróżniczej (Dominik Skurzak)

Cena wyprawy nie obejmuje:

  • biletów lotniczych Warszawa-Entebe i Kigali-Warszawa,
  • opłaty za wizę wschodnioafrykańską (100$  – wiza obejmuje wielokrotny wjazd do Ugandy i Rwandy),
  • ubezpieczenia (we własnym zakresie, ok. 150 zł/os),
  • napiwków,
  • napojów alkoholowych,
  • ewentualnej dopłaty za pokój jednoosobowy €380
  • tropienia goryli w Parku Narodowym Bwindi (koszt biletu: 850 $ za osobę). Jeśli uczestnik decyduje się na udział w  wędrówce do rodzin goryli (czas dotarcia do goryli to zwyczajowo od 2 do 4 h.), powinien zabrać ze sobą na wyprawę 850$ w gotówce, w nowych banknotach dolarowych (banknoty nie powinny być wydane wcześniej niż w roku 2013) lub przesłać nam równowartość w PLN w celu wcześniejszego wykupienia tzw. permitów jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak wpisać się na listę uczestników?

  • Osoby wstępnie zainteresowane wzięciem udziału w wyprawie wpisujemy zawsze na tzw. „miękką listę”. Aby to zrobić prosimy o Państwa dane, potrzebne do zakupu przelotów: imię i nazwisko (tak jak w paszporcie), pesel, numer paszportu, data ważności paszportu
  • Każdy z uczestników, który zdecydował się na wzięcie udziału w wyprawie, wypełnia i podpisuje druki umowy, której wzór wysyłamy mailowo. Wypełniony i podpisany dokument należy zeskanować lub sfotografować i przesłać na adres mailowy: dominik@africa-point.com. Natychmiast odsyłamy podpisaną przez nas umowę i na podstawie tego dokumentu mogą Państwo wpłacić zaliczkę (4,500 PLN), która będzie użyta na zakup biletów lotniczych. Na tym etapie są już Państwo na liście uczestników
  • Wpłata druga i ostatnia to kwota za uczestnictwo (13,500 PLN). Przelew powinien być przesłany najpóźniej na 30 dni przed wylotem na wyprawę na numer konta podany w umowie

przewiń do góry

Informacje Praktyczne

Jeśli chcemy przeznaczyć jakąś kwotę na souveniry, napiwki czy inne przyjemności, warto zabrać ze sobą dolary lub euro ( ok. 100 euro lub $) – można je wymieniać na lokalną walutę w sieci kantorów. Warto posiadać szczepienie żółtej febry i dla własnego spokoju można też wykonać przed wyjazdem szczepienia na żółtaczkę i dur brzuszny o ile nie byliśmy na te choroby szczepieni wcześniej. Zaleca się też (ale nie wymaga) stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Większość podróżników stosuje w tym przypadku dobrej jakości repelenty. W porze suchej komary pojawiają się dosyć rzadko a czasem wcale. W ciągu dnia komarów nie ma nigdy. Można również zastosować popularne pastylki Malarone ale co do potrzeby ich stosowania, w przypadku lotu do Gambii, zdania są podzielone.

  • Szczepienia

    Wymagane są aktualne szczepienia na Covid-19. W przypadku lotu z Europy, na lotnisku nie wymaga się od podróżników szczepień, ani okazywania żółtej książeczki, natomiast dokument ten może być wymagany przy przekraczaniu granic pomiędzy krajami afrykańskimi (w tym przypadku granica UGANDA/RWANDA). Pamiętajcie, że najważniejsza jest na granicy pomiędzy krajami na kontynencie pieczątka z zaszczepioną żółtą febrą. Służby graniczne interesuje tylko to szczepienie.

    UWAGA! Dokumenty / Wiza / Pieniądze“]Wizę wschodnioafrykańską wyrabia się bezproblemowo online. Procedura wypełniania odpowiedniego formularza i płatności online trwa 10 minut. Kończąc procedurę, automatycznie wysyła się opłacone zgłoszenie i czeka około 3 do 7 dni na przysłaną pocztą mailową gotową wizę.  Trzeba się o nią ubiegać na stronie:

    WIZA kliknij → https://visas.immigration.go.ug/

    Udzielamy wszystkich niezbędnych informacji i pomagamy przy wyrobieniu wizy.

    Masz kłopot z wypełnieniem aplikacji wizowej?  napisz do nas → dominik@africa-point.com

    Wizę można wykupić również po przylocie do Entebe na lotnisku. Jako dokument tożsamości wymagany jest paszport, ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy od daty wjazdu.

    Jeśli chcemy przeznaczyć jakąś kwotę na souveniry, napiwki czy inne przyjemności, warto zabrać ze sobą dolary lub euro ( ok. 100 euro lub $) – można je wymieniać na lokalną walutę w sieci kantorów.

    Uwaga! Banknoty dolarowe wydane przed rokiem 2013 w prawie wszystkich krajach Afryki nie są akceptowane. Ani w punktach wymiany walut ani nawet w bankach. Dlatego podczas wymiany waluty w polskich kantorach należy prosić o banknoty tzw. “nowe”.

  • Bagaż

     zawsze warto jak najbardziej ograniczyć objętość i wagę swojego bagażu, należy jednak zabrać ze sobą następujące rzeczy: cienki polar lub sweter, strój kąpielowy, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, buty lekkie, sandały letnie, czapka z daszkiem lub kapelusz, niewielki plecak, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, krem z filtrem min. 30%, żel antybakteryjny, około 100 Euro lub równowartość w $ na lunche, drobne wydatki, napiwki etc.

  • Ubranie

    Uganda i Rwanda nie należą do krajów gorących. Są wysoko położone, podobnie jest w przypadku Kenii. Słońce grzeje bo to jednak równik ale noce bywają chłodne. Weźcie to pod uwagę.

    Ubranie powinno być lekkie, letnie, wygodne. Jednak na wyprawę do lasu deszczowego gdzie będziemy tropić szympansy jak też do dżungli gdzie mieszkają goryle musicie zabrać ze sobą porządne buty za kostkę, długie spodnie i bluzy z długimi rękawami (strój typu safari). Będą to bardzo terenowe przeprawy. Nie da się ich zrobić w jakimkolwiek ubraniu…tzn da się ale z wielu powodów nie należy tego robić – zobaczycie. Na razie uwierzcie na słowo.

  • Sprzęt

    Jeśli chcecie zabrać ze sobą dron – odradzamy. Już w Ugandzie będzie z tym problem na lotnisku jeśli na prześwietleniu bagażu służby namierzą w walizce tego typu sprzęt. W Rwandzie jest jeszcze gorzej. Mają przeczulenie na tym punkcie. Polecam odpuścić temat. Sprzęt fotograficzny – weźcie co macie ale polecamy ogniskowe krótkie plus jeden obiektyw długi min. 200 mm. Lornetka – jeśli macie to bardzo się przyda.

UWAGA

Uczestnicy sami decydują jaki sposób profilaktyki antymalarycznej zastosują. Każdy z uczestników powinien skontaktować się z odpowiednią placówką medyczną w celu konsultacji przed wzięciem udziału w wyprawie.

Plan dolotu:

WYLOT: LĄDOWANIE: DATA CZAS ODLOTU CZAS PRZYLOTU
dowolne lotnisko świata Uganda 1 grudnia 2023 do potwierdzenia do potwierdzenia
Uganda dowolne lotnisko świata 11 grudnia 2023 do potwierdzenia do potwierdzenia

Prowadzący:

Dominik Skurzak – założyciel Africa-Point. Wychowany w Afryce fotoreporter, dziennikarz, publicysta i wydawca. Autor National Geographic. Laureat publikacji przewodnikowej „Gambia-Kraina Uśmiechu” (współautorzy Magdalena i Sergiusz Pinkwart). Książka nagrodzona I miejscem za przewodnik ilustrowany na Międzynarodowych Targach Książki w maju 2015 w Warszawie (wydawnictwo National Geographic) [czytaj dalej]

lub

Marysia Skurzak – dorastała wśród afrykańskich masek i dźwięków djembe. Pierwsze kroki na Czarnym Lądzie postawiła w wieku 10 lat — od tamtej pory podróżuje nieustannie. Ma na swoim koncie 40 odwiedzonych krajów, z których 16 eksplorowała samotnie. O swoich wyprawach opowiada w Polskim Radiu, Chilli Zet, a w akademickim Radiu Kampus prowadzi audycje o studenckich podróżach oraz o życiu kobiet w różnych zakątkach świata. [czytaj dalej]

Program:

  • Dzień 1.

    •  lot do Ugandy
  • Dzień 2.

    • lądowanie w Entebe
    • zakwaterowanie w hotelu w Guinea Fowl Entebbe
    • Kampala z rejsem łodzią i posiłkiem nad jeziorem Victoria
    • kolacja w hotelu
  • Dzień 3.

    •  śniadanie i wczesny wyjazd w trasę
    • około południa dojazd do Parku narodowego Kibale
    • zakwaterowanie i lunch w Lodge Bella Vista (zobacz hotel) (malowniczo położony na zboczu wzgórz okalających jezioro Nyamiteza)
    • afrykańskie pola herbaty, jeziora i gorące źródła
    • kolacja w hotelu
    • dla chętnych: nocny spacer po lesie
  • Dzień 4.

     

    • śniadanie w hotelu
    • TROPIENIE SZYMPANSÓW (8:00) Wchodzimy do dżungli z przewodnikiem i tropimy te najmądrzejsze na świecie zwierzęta. Będziemy mieli możliwość towarzyszenia szympansom podczas porannego poszukiwania pożywienia, wdrapywania się na drzewa, pokazów siły, opieki nad młodymi. Na terenie parku, poza szympansami, mamy możliwość spotkać 11 innych gatunków naczelnych. Jest on także domem dla dzikich słoni i bawołów. Podczas trackingu towarzyszą nam wyspecjalizowani tropiciele, którzy przybliżą nam codzienne życie szympansów.
    • obiad i odpoczynek
    • spacer po malowniczych wzgórzach i obserwacje ptaków, żyjących nad jeziorami na skraju ogromnej dżungli Kibale.
    • kolacja
  • Dzień 5.

    • śniadanie
    • przejazd w góry Rwenzori (UNESCO Heritage). Opuszczamy duszny las równikowy i przenosimy się w góry często nazywane księżycowymi. Panujący tu klimat znacznie bardziej przypomina ten w europejskich Alpach. Zatrzymamy się w najwyżej położonym schronisku prowadzonym przez miejscową społeczność, tuż u szczytu czterotysięcznych masywów. W górach mieszka wiele gatunków ptaków i naczelnych.
    • po lunchu wyruszamy na spacer w góry. Odwiedzimy miejscową wioskę, poznamy życie afrykańskich górali, a przy okazji będziemy mieli szanse obserwacji wyjątkowej fauny i flory tego regionu.
    • powrót do hotelu i kolacja
  • Dzień 6.

    • śniadanie
    • przejazd do Parku Narodowego Queen’s Elizabeth. Jest to najbardziej popularny park safari w całej Ugandzie. Podczas jazdy przez zielone sawanny będziemy mieli możliwość zaobserwowania bawołów, słoni, lwów północnowschodniokongijskich, lampartów, a także wielu gatunków antylop.
    • zakwaterowanie i lunch w Buffalo Safari Lodge (zobacz hotel)(hotel na terenie parku Queen Elizabeth, teren hotelu odwiedzany regularnie przez bawoły afrykańskie, hipopotamy i inne zwierzęta dzikiej sawanny)
    • rejs kanałem Kazinga, łączącym dwa jeziora (Lake Edward i Lake George), gdzie podpływając motorówką oglądamy z bliska hipopotamy (największe zagęszczenie w całej Afryce), słonie i krokodyle.
    • kolacja w campie na terenie parku.
  • Dzień 7.

    • przejazd nad Jezioro Bunyonyi. Według wielu jest to najpiękniejsze i najbardziej relaksujące miejsce Ugandy. Jezioro jest rozległe – to 25 na 7 km a na jego powierzchni porozrzucanych jest 29 wysepek. Otoczone dookoła wysokimi górami, to idealne miejsce na chwilę relaksu i wyjątkowo malownicze zachody słońca
    •  wypożyczamy kajaki lub łódź motorową i płyniemy na Zebra Island – jedną z 29 wysp na jeziorze. Jest ona miejscem zamieszkania dla wielu zebr i antylop.
    • obiad
    • przejazd do dżungli i nocleg w lodge
    • kolacja
  • Dzień 8.

    • śniadanie
    • Dla chętnych przejazd do rezerwatu Bwindi na TROPIENIE GORYLI górskich. Lunchboxy. Reszta lunch w hotelu. Nieprzenikniony las Bwindi to jedno z dwóch miejsc w Afryce, w którym można spotkać zagrożone wyginięciem goryle górskie. Wyruszamy nad ranem wgłąb dżungli, żeby wytropić jedną z rodzin, a podczas spaceru mamy możliwość obserwowania 120 gatunków ssaków, 346 gatunków ptaów i ponad 200 gatunków motyli. Spotkanie z gorylami, które do złudzenia przypominają nas samych to dla wielu jedne z silniejszych przeżyć w całym życiu.
    • kolacja w hotelu
  • Dzień 9.

    • śniadanie i przejazd do stolicy Rwandy – Kigali
    • lunch w hotelu. Zatrzymamy się w siedzibie polskiej misji w Rwandzie. Od podszewki zobaczymy, jak wygląda życie misjonarzy, odwiedzimy prowadzone przez nich przedszkole, szkołę oraz szpital.
    • zwiedzanie miasta, wizyta w Kigali Genocide Memorial.
    • kolacja w hotelu
  • Dzień 10.

    •  dzień kulturowy na prowincji Rwandy.
  • Dzień 11.

    • śniadanie
    • czas wolny
    • wylot do Warszawy z lotniska w Kigali
  • Dzień 12.

    • lądowanie w Warszawie