CZTERY MORZA, TRZY RELIGIE, DWA NARODY, JEDNA ZIEMIA ŚWIĘTA

IZRAEL 

Przez wieki, gdy szkicowano mapy, ten skrawek śródziemnomorskiego wybrzeża był uważany za centrum świata. Podczas Wypraw Krzyżowych przelano za niego wiele krwi. Dziś to Ziemia Święta trzech największych religii monoteistycznych. W tym miejscu, jak w soczewce, skupiają się wszystkie odcienie ludzkiej natury. Celem naszej wyprawy jest dotknięcie tej tajemnicy i rozprawienie się ze stereotypami, które przeszkadzają nam w zrozumieniu zarówno świata, jak i nas samych.

Powędrujemy przez spaloną słońcem pustynię, wykąpiemy się w Morzu Martwym, które jest najniżej położonym miejscem na świecie i naturalnym SPA. Odetchniemy świeżą bryzą w gajach cytrusowych i oliwnych. W Jerozolimie przejdziemy śladami Abrahama, Jezusa i Mahometa. Ludzie głębokiej wiary z trzech religii opowiedzą nam o mieście, które dla nich jest najświętszym na świecie, czy nazywają ją Jerozolimą, Jeruszalaim, Al Quds.

Mistycznych przeżyć doświadczymy sami, gdy zamieszkamy w sercu jerozolimskiej starówki, w dawnej cytadeli zbudowanej przez krzyżowców, kilka minut spacerem krętymi uliczkami od Ściany Płaczu, Świątyni Grobu Bożego i meczetu Al Aksa. Wśród religijnych Żydów spożyjemy szabasową wieczerzę. Nocny spacer przez dzielnicę Mea Sha’arim, przeniesie nas w czasie do XIX-wiecznego sztetla. Pojedziemy na Wzgórza Golan, by tam, wśród pól minowych i wojskowych umocnień, patrząc z góry na ruiny syryjskich miast, wysłuchać opowieści żołnierzy, którzy o nie walczyli.

Poznamy kulisy fascynującego eksperymentu społecznego jakim są kibuce i spotkamy się z ocalałymi z Holocaustu polskimi Żydami. W Tel Avivie poznamy historyczny port w Jaffie i wibrującą nowoczesnością metropolię. W Akko pójdziemy tropem średniowiecznych rycerzy – Templariuszy i Joannitów, którzy do końca walczyli o utrzymanie Królestwa Jerozolimskiego. Na pustyni wsłuchamy się w muzykę i opowieści beduinów – nomadów, którzy od wieków przemierzają Bliski Wschód i popatrzymy w gwiazdy, które świecą tu tak samo mocno, jak w czasach proroków.

PROWADZĄCY:

Magdalena Pinkwart – dziennikarka podróżnicza, autorka przewodników turystycznych dla National Geographic, laureatka nagrody Magellana i licznych nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter za najlepsze publikacje turystyczne. Licencjonowana pilotka wycieczek zagranicznych i przewodniczka miejska. Licencjonowana przewodniczka po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Członkini chóru żydowskiego Clil. Zakochana w kulturze żydowskiej i języku hebrajskim. Jest drugim pokoleniem przewodników po Ziemi Świętej. Od 20 lat jeździ do Izraela za każdym razem odkrywając w tym niezwykłym kraju coś nowego. Rok temu w Jerozolimie ochrzciła swojego synka Wilhelma.

Sergiusz Pinkwart – podróżnik, dziennikarz, muzyk, pisarz. Autor National Geographic, prowadzący audycje historyczne w Polskim Radio. Laureat nagrody Magellana. Studiował archeologię śródziemnomorską. Pracował m.in. jako pilot wycieczek i przewodnik Muzeum Narodowego w Warszawie.

-projekt: Magdalena Pinkwart, Sergiusz Pinkwart i Dominik Skurzak (Laureaci publikacji przewodnikowej wydawnictwa National Geographic „Gambia-Kraina Uśmiechu”. Książka nagrodzona I miejscem za przewodnik ilustrowany na Międzynarodowych Targach Książki w maju 2015 w Warszawie).

Strona internetowa www.africa-point.com

Mail: dominik@africa-point.com

NUMER TELEFONU W POLSCE: +48 505103877

 

TERMINY – DO USTALENIA Z ZAINTERESOWANYMI UCZESTNIKAMI

– warunek umieszczenia uczestnika na liście – wpisowe 2000 zł

– koszt uczestnictwa 7900 zł

– przed wpłatą zawierana jest z uczestnikami umowa cywilno prawna (do wglądu wysyłamy mailem treść Umowy)

– ostateczny termin pełnej wpłaty – 30 dni przed odlotem

 

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

– bilet lotniczy na trasie Warszawa – Tel Awiw – Warszawa

– profesjonalną opiekę nad grupą (Magdalena Pinkwart, Sergiusz Pinkwart)

– zakwaterowanie w hotelach, pokoje 2-osobowe z łazienkami

– wyżywienie – 2 posiłki dziennie (śniadania i kolacje typu bufet)

– transport  podczas trwania całej wyprawy (minibus lub autokar z klimatyzacją)

– koszt biletów wstępu do odwiedzanych miejsc

– akcenty kulturowe i muzyczne

– transfer z lotniska i na lotnisko

– ubezpieczenie Europa (KL 30 000 EUR i NNW 3 000 EUR)

 

W CENIE NIE UWZGLĘDNIONO:

– napojów alkoholowych

– dopłata do pokoju jednoosobowego – 430 USD

– napoje do kolacji

 

 

Program:

dzień 1

13:00 zbiórka na lotnisku w Warszawie

15:40 wylot do Tel Awiwu

20:30 przylot na lotnisko w TLV

21:30 wieczorny transfer do hotelu w Tel Awiwie

22.30 późna kolacja – zimny bufet w hotelu

dzień 2

8:00 śniadanie w hotelu

9:00 spacer nadmorskim deptakiem i uliczkami Jaffy (starożytny port morski – jeden z najstarszych portów na świecie, dziś dzielnica artystów)

12:00 lunch na starym mieście

13:00 wyjazd w stronę Jerozolimy

15:00 Jerozolima (święte miasto trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ich wyznawcy zaliczają je do najświętszych miejsc kultu. Tu bowiem, w obrębie murów Starego Miasta, znajdują się najważniejsze miejsca wielkich religii: Ściana Płaczu, bazylika Grobu Bożego oraz meczet Kopuła Skały)

17.00 zakwaterowanie w sercu wpisanego na listę UNESCO Starego Miasta w nagradzanym przez Tripadvisor i Lonely Planet Citadel Hostel, mieszczącym się w 700-letnim budynku z czasów Krzyżowców z najpiękniejszą panoramą starej Jerozolimy.

17:30 spacer po plątaninie uliczek starego miasta, wieczorna wizyta przy Ścianie Płaczu – najświętszym miejscu judaizmu, jedynej zachowanej do dnia dzisiejszego pozostałości Świątyni Jerozolimskiej.

18:30 tradycyjna kolacja szabasowa – spotkanie z lokalną społecznością żydowską

dzień 3

7:00 kawa na tarasie z widokiem na Jerozolimę (chyba, że jedzie Magda i Sergiusz, wtedy jedno staje w kolejce, drugie ogarnia pełne śniadanie na tarasie)

7:30 Kopuła Skały – jedno z najważniejszych muzułmańskich sanktuariów, położone na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, ustępująca jedynie Mekce i Medynie.

10:00 arabska kawa i słodka przekąska na uliczce starej Jerozolimy – spotkanie z przedstawicielem społeczności muzułmańskiej

11:00 Droga Krzyżowa i Bazylika Grobu Bożego

15:00 lunch w Starej Jerozolimie

16:00 czas wolny, zakupy na suku w Starej Jerozolimie

17:00 spotkanie z ojcem Zacheuszem, franciszkaninem mieszkającym od lat i pełniącym posługę w Bazylice Grobu Bożego.

19:00 wizyta w Mea She’arim – tradycyjne falafle w sklepiku w dzielnicy żydowskiej, spacer po jednej z najstarszych żydowskich dzielnic w Izraelu, zaludnionej głównie przez ortodoksyjnych Żydów.

dzień 4

8:00 śniadanie

9:00 wyjazd arabskim autobusem do Betlejem, zwiedzanie Bazyliki Narodzenia i kościoła św. Katarzyny skąd transmitowana jest Pasterka na cały świat, Grota Mleczna – łaskami słynące miejsce dla rodziców pragnących dziecka, z udokumentowanymi przypadkami cudów. Wizyta w sklepie mówiącego po polsku palestyńskiego sklepikarza, który śpiewał dla Papieża i wielokrotnie występował w Polsce.

12:00 lunch w palestyńskiej restauracji w Betlejem

14:00 powrót do Jerozolimy

14:30 Góra Oliwna: panorama Jerozolimy, najdroższy cmentarz na świecie w dolinie Cedronu, ogród oliwny Getsemani i Bazylika Narodów.

16:00 transfer do Galilei

18.00 Hajfa – rzut oka na miasto, Ogrody i Sanktuarium Bahajów – wyznawców religii synkretycznej łączącej w sobie cechy chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu i wielu innych.

20.00 zakwaterowanie i kolacja w Curit – jednym z osiedli żydowskich wybudowanych w latach 80-tych dla zrównoważenia liczby ludności arabskiej na tych terenach.

dzień 5

8:00 śniadanie

9:00 zwiedzanie Akko, legendarnego miasta Krzyżowców, dawnej stolicy Królestwa Jerozolimskiego: suk arabski, twierdza Krzyżowców, tunel Templariuszy, mury obronne

11:30 transfer nad jezioro Genezaret

12:30 Kafarnaum – miejsce działalności, nauczania i cudów Jezusa w Galilei

13:30 wizyta w lokalnej winnicy – lunch z prezentacją funkcjonowania winnicy, oglądaniem zabytkowych kadzi do wina z czasów Chrystusa, degustacja wina

15:30 Wzgórza Golan – przejazd przez pola minowe do umocnień obronnych i spojrzenie na ruiny syryjskich miast. Spotkanie z żołnierzem biorącym udział w wojnie Izraelsko-Syryjskiej 1973 roku.

18:30 wizyta w kibucu. Ideowym podłożem powstawania kibuców było połączenie syjonizmu z socjalizmem. Mieszkańcy kibucu nie mają własnego majątku, posiadają równe prawa i obowiązki, a decyzje dotyczące strategii gospodarczej i podziału dochodów podejmuje walne zebranie kibucników. To ono kieruje życiem wspólnoty.

19:00 spotkanie z kibucnikami, w tym z polskimi Żydami mieszkającymi przed II wojną światową w Łodzi.

21:00 kolacja i nocleg w Curit

dzień 6

8:00 śniadanie

10:00 wizyta w Yardenit, miejscu chrztu Chrystusa

12:00 lunch w najniższym miejscu na Ziemi, Ein Gedi położonym nad Morzem Martwym

15:00 kąpiel w Morzu Martwym, maseczki z błota. Niezwykłe stężenie soli w Morzu Martwym sprawia, że na powierzchni wody z łatwością unoszą się ludzie nieumiejący pływać. Rzymski wódz Wespazjan, chcąc sprawdzić to zjawisko, kazał wrzucać do wody jeńców.

18:00 wieczór kulturowy na pustyni Negev. Koncert muzyki etnicznej z pustynnych terenów Izraela, tradycyjna kolacja beduińska.

23:00 nocleg w hotelu w Ejlat

dzień 7

8:00 śniadanie w hotelu

9:00 spacer nad Morze Czerwone do miejsca przejścia przez nie Narodu Wybranego prowadzonego przez Mojżesza, spojrzenie na cztery kraje: Izrael, Jordanię, Egipt i Arabię Saudyjską

11:00 Transfer do Tel Awiwu przez Pustynię Negev, największy na świecie krater krasowy Makhtesh Ramon, mauzoleum twórcy państwa Izrael, pochodzącego z Polski Davida Ben Guriona.

18:00 zakwaterowanie w hotelu w Tel Avivie

19:00 pożegnalna kolacja

dzień 8

6:00 śniadanie w hotelu

7:00 transfer na lotnisko

11:30 wylot do Warszawy

About the Author

Leave a Reply

*