CZTERY MORZA, TRZY RELIGIE, DWA NARODY, JEDNA ZIEMIA ŚWIĘTA

IZRAEL (14-21 września 2017)

-projekt: Magdalena Pinkwart, Sergiusz Pinkwart i Dominik Skurzak (Laureaci publikacji przewodnikowej wydawnictwa National Geographic „Gambia-Kraina Uśmiechu”. Książka nagrodzona I miejscem za przewodnik ilustrowany na Międzynarodowych Targach Książki w maju 2015 w Warszawie).

Strona internetowa www.africa-point.com

Mail: dominik@africa-point.com

NUMER TELEFONU W POLSCE: +48 505103877

– warunek umieszczenia uczestnika na liście – wpisowe 2000 zł

– przed wpłatą zawierana jest z uczestnikami umowa cywilno prawna (do wglądu wysyłamy mailem treść Umowy)

– ostateczny termin pełnej wpłaty – 30 dni przed odlotem

IZRAEL ==>14-22 września 2017. CENA: 8700 zł (koszty uczestnictwa wraz z kosztem przelotu) 

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

– bilet lotniczy na trasie Warszawa – Tel Awiw – Warszawa

– profesjonalną opiekę nad grupą (Magdalena Pinkwart, Sergiusz Pinkwart)

– zakwaterowanie w hotelach, pokoje 2-osobowe z łazienkami

– wyżywienie – 2 posiłki dziennie (śniadania i kolacje typu bufet)

– transport  podczas trwania całej wyprawy (minibus lub autokar z klimatyzacją)

– koszt biletów wstępu do odwiedzanych miejsc

– akcenty kulturowe i muzyczne

– transfer z lotniska i na lotnisko

– ubezpieczenie Europa (KL 30 000 EUR i NNW 3 000 EUR)

 

W CENIE NIE UWZGLĘDNIONO:

– napojów alkoholowych

– dopłata do pokoju jednoosobowego – 430 USD

– napoje do kolacji

TREŚĆ WYPRAWY:

Przez wieki, gdy szkicowano mapy, ten skrawek śródziemnomorskiego wybrzeża był uważany za centrum świata. Podczas Wypraw Krzyżowych przelano za niego wiele krwi. Dziś to Ziemia Święta trzech największych religii monoteistycznych. W tym miejscu, jak w soczewce, skupiają się wszystkie odcienie ludzkiej natury. Celem naszej wyprawy jest dotknięcie tej tajemnicy i rozprawienie się ze stereotypami, które przeszkadzają nam w zrozumieniu zarówno świata, jak i nas samych. Powędrujemy przez spaloną słońcem pustynię, wykąpiemy się w Morzu Martwym, które jest najniżej położonym miejscem na świecie i naturalnym SPA. Odetchniemy świeżą bryzą w gajach cytrusowych i oliwnych. W Jerozolimie przejdziemy śladami Abrahama, Jezusa i Mahometa. Ludzie głębokiej wiary z trzech religii opowiedzą nam o mieście, które dla nich jest najświętszym na świecie, czy nazywają ją Jerozolimą, Jeruszalaim, Al Quds. Mistycznych przeżyć doświadczymy sami, gdy zamieszkamy w sercu jerozolimskiej starówki, w dawnej cytadeli zbudowanej przez krzyżowców, kilka minut spacerem krętymi uliczkami od Ściany Płaczu, Świątyni Grobu Bożego i meczetu Al Aksa. Wśród religijnych Żydów spożyjemy szabasową wieczerzę. Nocny spacer przez dzielnicę Mea Sha’arim, przeniesie nas w czasie do XIX-wiecznego sztetla. Pojedziemy na Wzgórza Golan, by tam, wśród pól minowych i wojskowych umocnień, patrząc z góry na ruiny syryjskich miast, wysłuchać opowieści żołnierzy, którzy o nie walczyli. Poznamy kulisy fascynującego eksperymentu społecznego jakim są kibuce i spotkamy się z ocalałymi z Holocaustu polskimi Żydami. W Tel Avivie poznamy historyczny port w Jaffie i wibrującą nowoczesnością metropolię. W Akko pójdziemy tropem średniowiecznych rycerzy – Templariuszy i Joannitów, którzy do końca walczyli o utrzymanie Królestwa Jerozolimskiego. Na pustyni wsłuchamy się w muzykę i opowieści beduinów – nomadów, którzy od wieków przemierzają Bliski Wschód i popatrzymy w gwiazdy, które świecą tu tak samo mocno, jak w czasach proroków.

 

PROWADZĄCY:

Magdalena Pinkwart – dziennikarka podróżnicza, autorka przewodników turystycznych dla National Geographic, laureatka nagrody Magellana i licznych nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter za najlepsze publikacje turystyczne. Licencjonowana pilotka wycieczek zagranicznych i przewodniczka miejska. Licencjonowana przewodniczka po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Członkini chóru żydowskiego Clil. Zakochana w kulturze żydowskiej i języku hebrajskim. Jest drugim pokoleniem przewodników po Ziemi Świętej. Od 20 lat jeździ do Izraela za każdym razem odkrywając w tym niezwykłym kraju coś nowego. Rok temu w Jerozolimie ochrzciła swojego synka Wilhelma.

Sergiusz Pinkwart – podróżnik, dziennikarz, muzyk, pisarz. Autor National Geographic, prowadzący audycje historyczne w Polskim Radio. Laureat nagrody Magellana. Studiował archeologię śródziemnomorską. Pracował m.in. jako pilot wycieczek i przewodnik Muzeum Narodowego w Warszawie.

Program:

14/09 (czwartek) 

13:00 zbiórka na lotnisku w Warszawie

15:40 wylot do Tel Awiwu

20:30 przylot na lotnisko w TLV

21:30 wieczorny transfer do hotelu w Tel Awiwie

22.30 późna kolacja – zimny bufet w hotelu

15/09 (piątek)

8:00 śniadanie w hotelu

9:00 spacer nadmorskim deptakiem i uliczkami Jaffy (starożytny port morski – jeden z najstarszych portów na świecie, dziś dzielnica artystów)

12:00 lunch na starym mieście

13:00 wyjazd w stronę Jerozolimy

15:00 Jerozolima (święte miasto trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Ich wyznawcy zaliczają je do najświętszych miejsc kultu. Tu bowiem, w obrębie murów Starego Miasta, znajdują się najważniejsze miejsca wielkich religii: Ściana Płaczu, bazylika Grobu Bożego oraz meczet Kopuła Skały)

17.00 zakwaterowanie w sercu wpisanego na listę UNESCO Starego Miasta w nagradzanym przez Tripadvisor i Lonely Planet Citadel Hostel, mieszczącym się w 700-letnim budynku z czasów Krzyżowców z najpiękniejszą panoramą starej Jerozolimy.

17:30 spacer po plątaninie uliczek starego miasta, wieczorna wizyta przy Ścianie Płaczu – najświętszym miejscu judaizmu, jedynej zachowanej do dnia dzisiejszego pozostałości Świątyni Jerozolimskiej.

18:30 tradycyjna kolacja szabasowa – spotkanie z lokalną społecznością żydowską

16/09 (sobota) 

7:00 kawa na tarasie z widokiem na Jerozolimę (chyba, że jedzie Magda i Sergiusz, wtedy jedno staje w kolejce, drugie ogarnia pełne śniadanie na tarasie)

7:30 Kopuła Skały – jedno z najważniejszych muzułmańskich sanktuariów, położone na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, ustępująca jedynie Mekce i Medynie.

10:00 arabska kawa i słodka przekąska na uliczce starej Jerozolimy – spotkanie z przedstawicielem społeczności muzułmańskiej

11:00 Droga Krzyżowa i Bazylika Grobu Bożego

15:00 lunch w Starej Jerozolimie

16:00 czas wolny, zakupy na suku w Starej Jerozolimie

17:00 spotkanie z ojcem Zacheuszem, franciszkaninem mieszkającym od lat i pełniącym posługę w Bazylice Grobu Bożego.

19:00 wizyta w Mea She’arim – tradycyjne falafle w sklepiku w dzielnicy żydowskiej, spacer po jednej z najstarszych żydowskich dzielnic w Izraelu, zaludnionej głównie przez ortodoksyjnych Żydów.

17/09 (niedziela) 

8:00 śniadanie

9:00 wyjazd arabskim autobusem do Betlejem, zwiedzanie Bazyliki Narodzenia i kościoła św. Katarzyny skąd transmitowana jest Pasterka na cały świat, Grota Mleczna – łaskami słynące miejsce dla rodziców pragnących dziecka, z udokumentowanymi przypadkami cudów. Wizyta w sklepie mówiącego po polsku palestyńskiego sklepikarza, który śpiewał dla Papieża i wielokrotnie występował w Polsce.

12:00 lunch w palestyńskiej restauracji w Betlejem

14:00 powrót do Jerozolimy

14:30 Góra Oliwna: panorama Jerozolimy, najdroższy cmentarz na świecie w dolinie Cedronu, ogród oliwny Getsemani i Bazylika Narodów.

16:00 transfer do Galilei

18.00 Hajfa – rzut oka na miasto, Ogrody i Sanktuarium Bahajów – wyznawców religii synkretycznej łączącej w sobie cechy chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu i wielu innych.

20.00 zakwaterowanie i kolacja w Curit – jednym z osiedli żydowskich wybudowanych w latach 80-tych dla zrównoważenia liczby ludności arabskiej na tych terenach.

18/09 (poniedziałek) 

8:00 śniadanie

9:00 zwiedzanie Akko, legendarnego miasta Krzyżowców, dawnej stolicy Królestwa Jerozolimskiego: suk arabski, twierdza Krzyżowców, tunel Templariuszy, mury obronne

11:30 transfer nad jezioro Genezaret

12:30 Kafarnaum – miejsce działalności, nauczania i cudów Jezusa w Galilei

13:30 wizyta w lokalnej winnicy – lunch z prezentacją funkcjonowania winnicy, oglądaniem zabytkowych kadzi do wina z czasów Chrystusa, degustacja wina

15:30 Wzgórza Golan – przejazd przez pola minowe do umocnień obronnych i spojrzenie na ruiny syryjskich miast. Spotkanie z żołnierzem biorącym udział w wojnie Izraelsko-Syryjskiej 1973 roku.

18:30 wizyta w kibucu. Ideowym podłożem powstawania kibuców było połączenie syjonizmu z socjalizmem. Mieszkańcy kibucu nie mają własnego majątku, posiadają równe prawa i obowiązki, a decyzje dotyczące strategii gospodarczej i podziału dochodów podejmuje walne zebranie kibucników. To ono kieruje życiem wspólnoty.

19:00 spotkanie z kibucnikami, w tym z polskimi Żydami mieszkającymi przed II wojną światową w Łodzi.

21:00 kolacja i nocleg w Curit

19/09 (wtorek) 

8:00 śniadanie

10:00 wizyta w Yardenit, miejscu chrztu Chrystusa

12:00 lunch w najniższym miejscu na Ziemi, Ein Gedi położonym nad Morzem Martwym

15:00 kąpiel w Morzu Martwym, maseczki z błota. Niezwykłe stężenie soli w Morzu Martwym sprawia, że na powierzchni wody z łatwością unoszą się ludzie nieumiejący pływać. Rzymski wódz Wespazjan, chcąc sprawdzić to zjawisko, kazał wrzucać do wody jeńców.

18:00 wieczór kulturowy na pustyni Negev. Koncert muzyki etnicznej z pustynnych terenów Izraela, tradycyjna kolacja beduińska.

23:00 nocleg w hotelu w Ejlat

20/09 (środa) 

8:00 śniadanie w hotelu

9:00 spacer nad Morze Czerwone do miejsca przejścia przez nie Narodu Wybranego prowadzonego przez Mojżesza, spojrzenie na cztery kraje: Izrael, Jordanię, Egipt i Arabię Saudyjską

11:00 Transfer do Tel Awiwu przez Pustynię Negev, największy na świecie krater krasowy Makhtesh Ramon, mauzoleum twórcy państwa Izrael, pochodzącego z Polski Davida Ben Guriona.

18:00 zakwaterowanie w hotelu w Tel Avivie

19:00 pożegnalna kolacja

21/09 (czwartek) 

6:00 śniadanie w hotelu

7:00 transfer na lotnisko

11:30 wylot do Warszawy

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *