MADAGASKAR – wyprawa na koniec świata

Madagaskar – zaskakujący fragment świata. Ogromna, nieubita ciężarem globalizacji wyspa. Autentyczna i niepowtarzalna. Obfitość endemicznych gatunków roślin i zwierząt, to zaledwie przystawka dla głodnego wrażeń podróżnika. Daniem głównym są zmieniające się szybko jak w kalejdoskopie krajobrazy, będące tłem do niespotykanego bogactwa pradawnej kultury. Na każdym kilometrze kwadratowym wyspy toczy się życie, które tętni swoim „endemicznym” rytmem. Majestatyczne baobaby, suchy busz, deszczowe lasy, lemury, kameleony i egzotyczne plaże to tylko piękna, intensywna oprawa tego teatralnego widowiska. Treścią przygody są jednak ludzie. Madagaskar jest zdumiewający. Zaskoczy nawet tych podróżników, którzy mają na swoim koncie wyprawy do wielu niezwykłych miejsc. Pozwala przenieść się w czasie w odległą przeszłość gdzie transport kołowy oznacza koło z drewna, a puls natury nadal wyznacza ramy życia. 

W jaki sposób ogarnąć tą gigantyczną przestrzeń i nie uronić żadnego z unikalnych doświadczeń? To ogromnie trudne wyzwanie dla ciekawych świata przyjezdnych. Powierzchnia Madagaskaru jest dwukrotnie większa niż powierzchnia Polski. Ten ogromny obszar skomunikowany jest w zasadzie jedną wąską drogą asfaltową a przecież niemal wszędzie roi się tu od zapierających dech sytuacji i widoków. Jest ich tak wiele, że odkrywanie Madagaskaru zamienia się po krótkim czasie w niemy zachwyt. Ten koniec świata zasysa nas w swoją gęstą przestrzeń i nie ma żadnej wątpliwości, że jest już jednym z ostatnich, nieodkrytych jeszcze do końca poznawczych skarbów naszej planety. 

zaprasza Dominik Skurzak

Organizator i przewodnik: Dominik Skurzak – z zawodu dziennikarz, fotoreporter i muzyk. Wychowany w Afryce podróżnik i publicysta. Autor licznych wystaw fotograficznych w Polsce i za granicą. Twórca projektu podróżniczego Africa-Point. Wydawca publikacji albumowych. Związany z National Geographic, Getty Images, Reuter, Rzeczpospolita, Fakt, Die Welt, Gazeta Wyborcza, Orlen, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Nationale Nederlanden, BRE Bank, PKO S.A., Orange, Caritas-Polska, Royal Thai Embassy in Warsaw, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, NIFC, PCK, Ernst and Young, Squire Sanders, TV Arte.

Współpraca: Madagascar Endemics & Resorts, Manitra Andriamialisoa – touroperator północnoamerykańskich firm turystycznych od 2012 roku. Były stypendysta Fulbrighta z Madagaskaru na New York University w 2005 r. oraz członek United States Graduates Association (USGA). Były stypendysta w SIT Graduate School, Brattleboro, Vermont, w 2005 roku.

Liczba uczestników:  7 osób 

Z uczestnikami podpisujemy Umowę Cywilno Prawną

Ilość dni: 17 (wraz z przelotem)


MADAGASCAR EXPEDITION (wyprawa na koniec świata) ==> 1 – 17 maja 2020 CENA: (bilet lotniczy ok. 3800 pln) + 14 500 zł (koszty uczestnictwa)


MADAGASCAR EXPEDITION (wyprawa na koniec świata) ==> 8 – 24 sierpnia 2020 CENA: (bilet lotniczy ok. 3800 pln) + 14 500 zł (koszty uczestnictwa)


W CENIE:

 • luksusowe “butikowe” miejsca noclegowe 
 • transport (terenowe Toyota Land Cruiser) 
 • podróż jachtem motorowym 
 • podróż Jungle Express 
 • profesjonalne przygotowanie wyprawy i opieka nad grupą,
 • pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie),
 • woda butelkowana bez ograniczeń,
 • opłaty za parki narodowe,
 • koszty wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc,
 • koszt lokalnych wypraw i imprez kulturowych,
 • porady i konsultacje w dziedzinie fotografii podróżniczej.

W CENIE NIE UWZGLĘDNIONO:

 • opłaty za wizę (ok.€30 na lotnisku w Antananarywie), 
 • ewentualnej dopłaty za pokój jednoosobowy (€540)
 • kosztu przelotu Warszawa-Antananarywa-Warszawa, 
 • ubezpieczenia, 
 • napiwków, 
 • napojów gazowanych i napojów alkoholowych

Jak wpisać się na listę uczestników?

 • Osoby wstępnie zainteresowane wzięciem udziału w wyprawie wpisujemy zawsze na tzw. „miękką listę”. Aby to zrobić prosimy o Państwa dane, potrzebne do zakupu przelotów: imię i nazwisko (tak jak w paszporcie), pesel, numer paszportu, data ważności paszportu
 •  Każdy z uczestników, który zdecydował się na wzięcie udziału w wyprawie, wypełnia i podpisuje druki umowy, której wzór wysyłamy mailowo. Wypełniony i podpisany dokument należy zeskanować lub sfotografować i przesłać na adres mailowy: dominik@africa-point.com. Natychmiast odsyłamy podpisaną przez nas umowę i na podstawie tego dokumentu mogą Państwo wpłacić zaliczkę (3800 PLN), która będzie użyta na zakup biletów lotniczych. Na tym etapie są już Państwo na liście uczestników
 •  Wpłata druga i ostatnia to kwota za uczestnictwo (14500 PLN). Przelew powinien być przesłany najpóźniej na 30 dni przed wylotem na wyprawę na numer konta podany w umowie

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Szczepienia:  w przypadku lotu z Europy, na lotnisku w Antananarywie nie wymaga się od podróżników szczepień, ani okazywania żółtej książeczki. Zalecane są jednak szczepienia na żółtą febrę, dur brzuszny, żółtaczkę A i B oraz tężec. Profilaktyka malaryczna: zalecane jest stosowanie profesjonalnych repelentów (MUGGA, w Polsce do nabycia w sklepach podróżniczych oraz w sieci Decathlon) oraz pastylek Malarone

Bagaż: zawsze warto jak najbardziej ograniczyć objętość i wagę swojego bagażu, należy jednak zabrać ze sobą następujące rzeczy: cienki polar lub sweter, strój kąpielowy, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, buty lekkie, sandały letnie, czapka z daszkiem lub kapelusz, niewielki plecak, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, krem z filtrem min. 30%, żel antybakteryjny, około 100 Euro lub równowartość w $ na drobne wydatki, pamiątki, napiwki etc. 

Dokumenty: dla Polaków nie ma obowiązku wyrabiania wizy przed przylotem na Madagaskar. Wizy opłacamy na lotnisku po przylocie (aktualnie €30). Jako dokument tożsamości wymagany jest paszport, ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy od daty wjazdu.


PROGRAM:

Dzień 1: Wylot z Polski


Dzień 2 SOBOTA: Tana

Przylot do stolicy Madagaskaru – Antananarywy (znanej jako Tana). 

Przejazd z lotniska do hotelu Sakamanga – po 40-sto minutowej jeździe z lotniska wbijamy się w zakorkowane centrum kolonialnego, klimatycznego miasta wielu kontrastów.

  

Jedyny prawdziwy ośrodek cywilizacyjny kraju, gdzie tuż po przylocie zderzamy się od razu z egzotyką barw, zapachów, zamierzchłej motoryzacji z XX w. i specyficznej dla Madagaskaru architektury. Spacer po starym mieście z panoramą na całą Antananarywę. Popołudniowa wizyta na Wzgórzu Królewskim Ambohimanga. Obserwujemy styl życia mieszkańców prowincji. Uczestniczymy też w tańcu plemiennym ludzi z plemienia Merina. Degustacja lokalnej kuchni Malgaskiej.

Nocleg w luksusowym i przytulnym hotelu Sakamanga 


Dzień 3 NIEDZIELA: z Tana do Antsirabe

Po wczesnym śniadaniu w hotelu wyruszamy dwoma terenowymi samochodami Toyota Land Cruiser do miasta Antsirabe. Miasteczko powstało pod koniec XVIII w. jako kurort słynny z termalnych źródeł i dzięki swojemu klimatycznemu charakterowi jest tętniącym energią miejscem  różniącym się od stołecznej Antananarywy. Po lunchu w Couleur Cafe Antsirabe wyjeżdżamy do jednej z pobliskich wiosek aby wziąć udział w najważniejszej dla środkowego Madagaskaru ceremonii zwanej „famadihana”. To bardzo silnie zakorzeniona tradycja polegająca na regularnym, powtarzanym co 7 lat (lub częściej) ceremoniale pogrzebowym odprawianym dla zmarłych krewnych. Szczątki bliskich owijane są w świeży jedwabny całun „lamba mena” i ponownie chowane w rodzinnym grobowcu. Rytuał ten odbywa się w nadzwyczaj uroczysty sposób a nasza obecność na ceremonii traktowana jest bardzo prywatnie i serdecznie. 

Uczestnicy, którzy nie wyrażają chęci udziału w ceremonii jadą w tym czasie na wycieczkę nad zjawiskowe jezioro kraterowe Tritriva.

Nocleg w kameralnym hotelu Cafe Couleur 


Dzień 4 PONIEDZIAŁEK: z Antsirabe do Ramanafana

Po śniadaniu odwiedzamy lokalny rynek w Antsirabe.  Wstępujemy do warsztatu, gdzie z rogów wołów (zebu) wyrabiane są piękne wyroby artystyczne. 

Koło południa ruszamy do miejscowości Ambositra. Trasa jest niezwykle malownicza. Co i raz zatrzymujemy się przy tarasach ryżowych czy w starych przydrożnych mieścinkach, dziwiąc się krajobrazowi, który jest tu zdumiewającą mieszanką kontynentów Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Po wjeździe do Ambositra spacerujemy główną ulicą miasta, siadając na lunch w jednej z restauracji. Po posiłku ruszamy dalej do miejscowości Ranamafana mijając po drodze lokalny rynek w wiosce Amisalamanakana.

Nocleg w Ramanafana w komfortowym hotelu Centrest, położonym wśród wzgórz lasu deszczowego 


Dzień 5 WTOREK: Ramanafana

Po wczesnym śniadaniu wchodzimy do Parku Narodowego Ramanafana położonego na gęsto zalesionych wzgórzach, zajmującego powierzchnię 400 km2. Parogodzinny trekking po lesie deszczowym to wyprawa do królestwa endemicznej przyrody Madagaskaru.

Znajdziemy się tu wiele niespotykanych nigdzie indziej na świecie gatunków takich jak zagrożony wyginięciem lemur bambusowy (zdjęcie powyżej), złoty lemur, sifaka oraz endemiczne żaby, kameleony, ptaki i wiele gatunków egzotycznych roślin. Lunch w lokalnej restauracji serwującej pyszne szaszłyki z wołowiny. Po posiłku odwiedzamy miejscowe wioski (m.in. lokalna destylarnia rumu)

Kolacja i nocleg w hotelu Centres


Dzień 6 ŚRODA: Ramanafana – Ambalavao – Camp Catta

Po wczesnym śniadaniu ruszamy dalej w drogę kierując się na południe kraju. W drodze odwiedzamy największy na Madagaskarze Targ wołów (zebu) w miejscowości Ambalavao.

Po lunchu w Ambalavao po raz kolejny zmieniamy krajobraz. Za oknami naszych Land Cruiserów pojawia się górzysty krajobraz sawannowy i coraz więcej malowniczych wzniesień. To dzień przejazdu przez Horombe Plateau, które dzieli płaskowyż malgaski od południowej części wyspy. Wstępujemy do Anja Park – rezerwatu przyrody prowadzonego przez lokalną społeczność.

Anja jest domem setek szczęśliwych lemurów ogoniastych i innych endemicznych gatunków zwierząt takich jak kameleony, węże i ptaki. Po dwugodzinnej wędrówce po parku przejeżdżamy do klimatycznego obozowiska Camp Catta. Czeka tu na nas kolejna zachwycająca odsłona górzystego krajobrazu w promieniach zachodzącego słońca. 

Kolacja i nocleg w Camp Catta 


Dzień 7 CZWARTEK: Camp Catta – Isalo

Po wczesnym śniadaniu wybieramy się na krajobrazowy trekking – jedna grupa wchodzi na  wzgórze „Pyramide”, mijając lokalną wioskę Vohilemaka. Kolejna grupa, która woli oszczędzać siły na kolejne dni wyprawy przechadza się po „holly forest”, odwiedzając po drodze miejscową szkołę. Po obiedzie w Camp Catta wyruszamy do Isalo, zatrzymując się w drodze wielokrotnie. A to sprzedawcy papai, to znów kobiety piorące w rzece ubrania czy rolnicy suszący na rozgrzanych skałach swoje zbioru ryżu – wszystkie te egzotyczne sytuacje nie pozwalają nam beznamiętnie pędzić przed siebie.

Krajobraz znów zmienia się nie do poznania. Wzgórza stają się obłe a my mkniemy teraz wąziutką, rozwlekłą szosą wśród sawannowych traw, snujących się aż po horyzont. Kolejna zmiana krajobrazu sygnalizuje, że wstępujemy w progi skalistej krainy epickiego Isalo.

Wytworna kolacja i nocleg w olśniewająco pięknym hotelu Relais de la Reine. Architektura tego luksusowego obiektu wtapia się artystycznie w odludne pustkowie do złudzenia przypominające krajobraz malowniczej Arizony


Dzień 8 PIĄTEK: Park Narodowy Isalo

Po śniadaniu wyruszamy na parogodzinny treking po słynnym Parku Narodowym Isalo. Wędrując chłodnymi wąwozami odkrywamy La Piscine Naturelle gdzie chętni mogą zażyć kąpieli w naturalnym jeziorku górskim. Ciekawy krajobraz Isalo charakteryzuje się fantastycznymi formacjami skalnymi. Po drodze można spotkać lemury Ringtail i endemiczne ptaki. Znużeni wędrówką siadamy nad górską rzeczką na zorganizowany dla nas lunch. Po powrocie do hotelu Relais de la Reine dokonujemy trudnego wyboru: beztroski relaks lub *spa, *jazda konna czy może *wspinaczka skałkowa na tzw. Via Ferrara. (*płatne dodatkowo). Kolacja i nocleg w Relais de la Reine.


Dzień 9 SOBOTA: Isalo – Toliary

Po śniadaniu w naszym hotelu zbieramy siły na kolejny etap naszej podróży a w dalszą drogę wyruszamy dopiero po smacznym lunchu. W drodze do Toliary, zatrzymujemy się w pobliskim miasteczku. Cały region słynny jest z wydobycia szafirów i rubinów. Tysiące ludzi pracuje tu latami przerzucając łopatami żwir z rzeki. Inni wydobywają szafiry kopiąc szyby. Metody wydobycia są archaiczne i bardzo niebezpieczne. Tubylcy sprzedają drogocenne kamienie za średnią cenę 3 dolarów za sztukę, z trudem zarabiając tym sposobem na przeżycie. Odwiedzamy jedną z przydrożnych wiosek, gdzie mieszkają.

Do hotelu Auberge de la Table, położonego parę kilometrów od wybrzeża oceanu docieramy przed zachodem słońca, zatrzymując się po drodze przy monumentalnych baobabach. Po krótkim odpoczynku i kolacji wyruszamy na nocny spacer do Arboretum d’Antsokay, aby odkryć czerwono-szare lemury i inne aktywne w nocy stworzenia. 

Nocleg w Auberge de la Table 


Dzień 10 NIEDZIELA: Toliary – Mikea

Po wczesnym śniadaniu startujemy w stronę wybrzeża. W mieście portowym Toliary robimy ostatnie zakupy, zaopatrując się na targu w owoce na długi dzień przejazdu bezdrożami. Chętni odwiedzają punkt wymiany walut. Dalej czeka nas już nadmorska droga, której nie pokona żaden samochód, który nie jest przystosowany do jazdy terenowej. Aby wejść na dobre w nową krajobrazowo-kulturową rzeczywistość omijamy z premedytacją turystyczną miejscowość Ifaty i zatrzymujemy się po godzinie drogi w nieskażonej cywilizacją wiosce rybackiej AMBOLIMAILAKA.

Od tej pory czeka nas już przygodowa jazda bez trzymanki. Wielogodzinna podróż piaszczystą drogą obfituje w elementy typowe dla off road. To dla naszych pojazdów bardzo wymagający test. Mijane położone na plażach wioski są domem dla plemienia Vezo. Poruszamy się na północ, dojeżdżając przed zachodem słońca do Mikea Lodge – pięknego hotelu z luksusowymi namiotami nad oceanem. Wczesna kolacja i odpoczynek.

Nocleg w Mikea Lodge 


Dzień 11 PONIEDZIAŁEK: Mikea

Po śniadaniu wypływamy na ocean jachtem motorowym. Odpływamy na kilkanaście kilometrów od linii brzegowej aby w sezonie zimowym (naszym letnim) zobaczyć w kanale Mozambickim wieloryby. Pod koniec wycieczki nurkujemy z rurką na rafie koralowej. 

Po obiedzie w Mikea Lodge wypoczywamy na plaży, delektując się przepięknym widokiem lazurowego oceanu i białego jak mąka piasku. W pobliskim buszu mieszkają Mikea – grupa etniczna Madagaskaru. Uważa się ich za potomków mitycznych Vazimba – pierwszych mieszkańców wyspy. Są ewolucyjnym łącznikiem pomiędzy Homo sapiens kopalnym a współczesnym człowiekiem cywilizowanym.

Mikea nie budują domów ani nawet szałasów. Noce spędzają ułożeni na piasku, wokół rozpalonego ogniska. Niczego nie posiadają. Przenoszą się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia. Nie znają cywilizacji i pieniędzy. Ci z nich, którzy zaszyci są w odległości kilkudziesięciu kilometrów od ludzkich osad uciekają przed nieznanymi. Na obszarach położonych bliżej cywilizacji Mikea sporadycznie widują innych ludzi i pozwalają się do siebie zbliżać.

Nocleg w Mikea Lodge


Dzień 12 WTOREK: Mikea – Andavadoaka

Po bardzo wczesnym śniadaniu kierujemy się nadal na północ, pokonując piaszczyste drogi wijące się wzdłuż oceanu wśród spalonego słońcem buszu. Około południa docieramy do miejscowości Andavadoaka odkrywając las zjawiskowo pięknych baobabów.

W odróżnieniu od słynnych baobabów z alei w Morondava drzewa w Andavadoaka stoją na uboczu turystycznych szlaków w niedostępnym terenie. Przybierają magiczne w kształcie, fascynujące formy i odznaczają się niezwykłymi kolorami pni.

Po piknikowym lunchu odpływamy prywatnym jachtem motorowym w stronę naszego pięknego Mikea Lodge

Nocleg w Mikea Lodge


Dzień 13 ŚRODA: Touliary – Fianarantsoa

Rozpoczynamy naszą powolną drogę powrotną w stronę stolicy. Dzień upłynie nam w drodze, w której każdy przystanek będzie obfitował w nowe wrażenia. Będziemy się znów poruszać główną drogą Madagaskaru, jednym z nielicznych ciągów cywilizacyjnych wyspy, gdzie dociera prąd. Czy po jedenastu dniach spędzonych na Madagaskarze coś jeszcze będzie w stanie nas zadziwić? Z pewnością tak.

Nocleg w Tsaraguest House Fianarantsoa


Dzień 14 CZWARTEK

Nasza podróż będzie tym razem trwała od 12 do 20 godzin. Pojedziemy legendarną linią kolejową czyli tzw. „Ekspressem Dżunglowym”. Linia została wybudowana przez Francuzów w latach 1926-36. Koszt budowy przekroczył podobno dwanaście razy założony budżet. Na 163 kilometrach wybudowano 67 mostów i poprowadzono 48 tuneli. Podróż po szynach prowadzących przez dżunglę to przeżycie, którego nie zapomnimy do końca życia. Na każdej z licznych stacji, w miejscowościach skomunikowanych ze światem wyłącznie linią kolejową, pociąg staje na bliżej nieokreślony czas, wykorzystywany przez tubylców na rozładunek i załadunek towarów oraz handel. Dojeżdżamy do stacji końcowej przed północą…

Nocleg w Tsaraguest House Fianarantsoa


Dzień 15 PIĄTEK: Fianarantsoa – Tana

Po odespaniu ekscytującej podróży zjadamy śniadanie i wyruszamy w trasę powrotną do stolicy Madagaskaru. Na późny obiad zatrzymamy się w znajomym już Antsirabe.

Nocleg w Sakamanga 


Dzień 16 SOBOTA: Tana (czekając na wylot)

Po śniadaniu w przytulnym hotelu Sakamanga, w oczekiwaniu na odlot do Europy ruszymy na zakupy na lokalnym targu rękodzieła. 


Dzień 17 NIEDZIELA: przylot do Polski

 


Ze względu na bardzo trudne warunki pracy na terytorium Madagaskaru i niemożliwe do przewidzenia okoliczności natury logistycznej, organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie w przypadku gdy zmiana ta powodowana będzie czynnikami wyższymi  


Chcesz zapytać o dostępność miejsc w wybranym terminie lub przeżyć afrykańską przygodę w swoim gronie, poza ustalonymi terminami?

kliknij ==> dominik@africa-point.com

lub zadzwoń:

About the Author

Leave a Reply

*