„Operacja Gambia”

„Operacja Gambia” WYPRAWA SURVIVALOWA

TERMINY:

OPERACJA GAMBIA (wyprawa survivalowa) ==> 20 – 28 marca 2020, przelot ok. 2500 zł + 3900 zł (koszty uczestnictwa)


OPERACJA GAMBIA (męska wyprawa survivalowa) ==> 12 – 20 lutego 2021, przelot ok. 2500 zł + 3900 zł (koszty uczestnictwa)

Lecimy tam aby przeżyć twardą, męską przygodę. Tworzymy zgrany zespół dojrzałych facetów, nie grupę turystów. Do końca życia nic nie wymaże nam tej ekspedycji z pamięci. Pamiętajmy, że trasa jaką będziemy podążać jest oddalona od wszelkich szlaków turystycznych. Autentyzm i nieskażona zachodnią cywilizacją przygoda czyli Afryka naprawdę – oto co przeżyjemy. Lecimy tam by przedrzeć się przez spalony słońcem busz i sprawdzić się w sytuacji, kiedy zdani jesteśmy w 90% na samych siebie. 

 

VIDEO Z JEDNEJ Z EDYCJI:

 • Naszą  operację rozpoczynamy od noclegu w położonej niedaleko stolicy Banjul miejscowości Brikama. Tam cywilizacji doświadczymy podczas naszej wyprawy po raz ostatni. Po jednodniowym przygotowaniu się do misji, pakujemy swój Land-Rover Defender, ustalamy dokładny plan, podział ról i ruszamy w głąb Afryki jako zgrana, silna i zgodna grupa facetów, mających do wykonania w ciągu tych paru dni parę zadań. Oddalimy się od stolicy o prawie 400 km na wschód aby rozbić nasz obóz w jednej z typowych, przyjaznych wiosek plemienia Fula.
 • Pomożemy im w pracy – zrobimy to czego będą od nas potrzebowali z zamian za gościnę. W pracach polowych, budowlanych lub innych, jakich nie brak nigdy w afrykańskiej rzeczywistości. Zjemy razem wieczorny posiłek, częstując się na wzajem swoją kolacją.
 • Następnego dnia ruszamy do kolejnej wioski piechotą. Parogodzinny marsz w afrykańskiej temperaturze i w palącym słońcu dobrze nam zrobi. Na miejscu czekać będzie na nas jak wszędzie po drodze mnóstwo folkloru. Mówiąc krótko, tym razem rozkręcamy transową imprezę. Wśród rytmów bębnów i przy dzikim tańcu tubylców, staniemy się częścią Afrykańskiej rzeczywistości na dobre.
 • Nigdzie się nie spieszymy. Przeżywamy każdą sytuację tak długo na ile warto zatrzymać czas. Wciąż pytamy, czy lokalni ludzie nie potrzebują od nas pomocy.
 • Kolejnego dnia nasz wierny Defender dowiezie nas do miejscowości Barra – gdzie musimy przeprawić się promem na drugą stronę rzeki Gambia. To niełatwa operacja – trzeba wykazać się sprytem i cierpliwością aby dostać się na prom w miarę sprawnie.
 • Wieczorem wracamy do miejsca swojego pierwszego noclegu czyli do cywilizacji.
 • INFO
 • Dolot: Warszawa-Banjul-Warszawa
 • Liczba osób w grupie maximum 6
 • Cena dolotu około 2500 zł – (automatycznie wpłata za bilet jest zaliczką na uczestnictwo w wyprawie)
 • Cena za uczestnictwo 3900 zł (płatne nie później niż na miesiąc przed wyprawą)
 • Przed wpłatą zaliczki wysyłana do wglądu i podpisu Umowa cywilno prawna

Do zabrania sprzęt w formie listy:

-latarka czołówka

-plecak taktyczny i worek typu transportowego (nie walizka!)

– namiot jedynka (może być lekki, tani chiński – ma nam tylko w nocy dać chwilę relaksu i ochronić przed owadami a nie chronić od zimna). W ramach wyprawy na miejscu zapewniamy gąbkowe materace do namiotów.

-prześcieradło

-lekka derka do przykrycia się w nocy

-strój survivalowy (buty za kostkę, spodnie bojówki, koszula polowa z długim rękawem, koszulki na zmianę, nakrycie głowy)

-nóż typu scyzoryk i nóż długi

-własny prowiant (w ramach ceny zapewniamy wrzątek, wodę butelkowaną i pieczywo). Najlepiej konserwy mięsne i rybne oraz mięso typu kabanosy lub kiełbasę o przedłużonej trwałości.

-okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

-krem z filtrem min. 50%

-dobry repelent przeciw komarom typu MUGGA

-pastylki Malarone (do Waszej decyzji co do stosowania tego rodzaju profilaktyki)

-żel antybakteryjny

-około 50 Euro  na drobne wydatki, napiwki, pamiątki etc.

-przejściówka sieciowa (system brytyjski/europejski)

-powerbank

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Szczepienia:  w przypadku lotu z Europy, na lotniskach nie wymaga się od podróżników szczepień, ani okazywania żółtej książeczki. Zalecane są jednak szczepienia na żółtą febrę, dur brzuszny, żółtaczkę A i B oraz tężec. Profilaktyka malaryczna: zalecane jest stosowanie profesjonalnych repelentów (MUGGA, w Polsce do nabycia w sklepach podróżniczych oraz w sieci Decathlon) oraz pastylek Malarone

Bagaż: zawsze warto jak najbardziej ograniczyć objętość i wagę swojego bagażu, należy jednak zabrać ze sobą następujące rzeczy: cienki polar lub sweter, strój kąpielowy, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, buty lekkie za kostkę, sandały letnie, czapka z daszkiem lub kapelusz, niewielki plecak, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, krem z filtrem min. 30%, żel antybakteryjny, około 100 Euro lub równowartość w $ na lunche, drobne wydatki, napiwki etc.

Dokumenty: dla Polaków nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe do Gambii. Jako dokument tożsamości wymagany jest paszport, ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy od daty wjazdu.

 

UWAGA! 

1) Decyzja o rodzaju profilaktyki antymalarycznej leży wyłącznie po stronie uczestnika

2) Uczestnik zobowiązuje się do wykupienia we własnym zakresie i na swój koszt pakietu ubezpieczenia (NNW, OC, koszty leczenia) na czas trwania niniejszej usługi (koszt około 120 zl).

3) Uczestnik oświadcza, iż jest świadomy że wyprawa na kontynent Afryki wymaga od niego zapoznania się ze wszystkimi różnicami kulturowymi, klimatycznymi i z odmiennością tego typu wyprawy w porównaniu do wycieczki po Europie i czuje się na siłach aby podołać trudom wyprawy.

4) Gambia należy do najbezpieczniejszych i najserdeczniejszych krajów świata. Nasza wyprawa to wyłącznie forma przygody i przesunięcie granic swoich możliwości radzenia sobie w sytuacji bez cywilizacyjnych luksusów, bez jakichkolwiek zagrożeń.

 

ORGANIZATOR i PROWADZĄCY GRUPĘ:

Dominik Skurzak – Podróżujący po Gambii 31 razy. Wychowany w Afryce fotoreporter, dziennikarz, publicysta i wydawca. Autor National Geographic. Laureat publikacji przewodnikowej „Gambia-Kraina Uśmiechu” (współautorzy Magdalena i Sergiusz Pinkwart). Książka nagrodzona I miejscem za przewodnik ilustrowany na Międzynarodowych Targach Książki w maju 2015 w Warszawie (wydawnictwo National Geographic). Pracował/pracuje m.in. dla: National Geographic, Getty Images, Reuters, The Warsaw Voice, Die Welt, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Fakt, Haaretz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada Tajlandii w Polsce, BRE Bank, PKO S.A., Orange, Ernest & Young, Nationale Nederlanden, Squire Sanders, Yamaha-Japan, Kawai-Japan, Caritas-Polska, Swiss Air,

Prywatna strona Internetowa autora wypraw: www.dominikskurzak.wordpress.com

PHOTO GALLERY: https://www.flickr.com/photos/102098462@N04/sets/


Chcesz zapytać o dostępność miejsc w wybranym terminie lub przeżyć afrykańską przygodę w swoim gronie, poza ustalonymi terminami?

kliknij ==> dominik@africa-point.com

lub zadzwoń:

About the Author

Leave a Reply

*