FILMOWE ZAGADKI AFRYKI

“Wycieczki do Afryki? Nie… to ekscytujące wyprawy do prawdy o człowieku. Podróżnikiem nie jest się z wyboru. Podróżowanie to potrzeba wynikająca z ciekawości. Podróż nie bierze się z chęci zmiany miejsca aby trochę wypocząć, oderwać się od codzienności i zrobić fajne zdjęcie. To jest wewnętrzna tęsknota za dotknięciem innych światów. Nie przyrodniczych jednak. Idzie o światy zamknięte w duszach spotkanych na drodze ludzi” 

Dominik Skurzak

 

Poniżej serdecznie zapraszamy na nasz VLOG, gdzie postaramy się odpowiadać na zadawane nam przez Was, powtarzające się pytania.

 

ZAGADKI AFRYKI (2) “Jak się bawi Gambia?”

…akurat mamy weekend a pytacie często o to, “czy” i “jak” bawi się współczesna afrykańska młodzież w miastach. No to pokażemy Wam coś, czego zwykły turysta z wycieczki do Gambii raczej nie doświadczy. Czemu? Po pierwsze – nie ma skąd się dowiedzieć, że takie imprezy się odbywają, gdzie się odbywają i jak tam dotrzeć. A to co dziś chcemy Wam króciutko pokazać, jest właśnie dla młodzieży gambijskiej jedną z najbardziej atrakcyjnych form imprezowania. Po drugie – lokalizacja. Wszystko co autentyczne, oddalone jest oczywiście o wiele kilometrów od turystycznych grajdołków, skrojonych pod białych przyjezdnych…a to, co dzieje się w wygodnych enklawach turystycznych to nie jest ta Afryka, którą chcemy przed Wami odkrywać. Pozdrowienia! 

PS: Przepraszamy za nie najlepszą jakość dźwięku z koncertu. Gdyby ktoś z Was chciał kiedyś zorganizować tu jakąś imprezę to pamiętajcie o jednym – Gambijczykom nawet najohydniejszy “charchot” z głośnika nigdy nie przeszkodzi w dobrej zabawie. 

 

 

ZAGADKI AFRYKI (3) “Językowa plątanina”

…tego u siebie nie mamy. Kaszub, Ślązak, czy podhalański Góral, jeśli tylko zechce, to posługuje się językiem polskim, bo to że go zna to dla nas wszystkich oczywiste. W całej Afryce jest zupełnie inaczej. W Gambii również. Sztuczne granice kolonialne podzieliły plemienne terytoria. Boleśnie pocięto kontynent kulturowo i językowo. No i co? No i muszą sobie jakoś radzić…a jak sobie nie radzą, to zawsze pozostaje im europejski język urzędowy (w Gambii angielski), którego pojedyncze wyrazy i tak bardzo często wplatają nawet wtedy, gdy rozmawiają w swoim rdzennym, etnicznym dialekcie.

 

 

ZAGADKI AFRYKI (4) “Jak tu żyć?”

Poza turystycznymi szlakami, zdani na siebie, przecieramy oczy ze zdumienia, gdy okazuje się, że afrykańskie ceny stanowczo różnią się od naszych wyobrażeń. Ile kosztuje życie w Afryce na przykładzie Gambii? No właśnie. Dzisiaj o tym. Ze szczególnymi pozdrowieniami dla tych, którzy podczas swoich egzotycznych wyjazdów nie rozstają się z kalkulatorem…

 

 

ZAGADKI AFRYKI (5) “Mieć, by tu BYĆ”.

…podobno u Was złapał mrozek. Świetna okazja na poruszenie tematu dzisiejszego odcinka ZAGADEK AFRYKI. Odpowiadam w nim na powtarzające się wciąż pytanie, “jak osiedlić się w Afryce ?”
Pytacie mnie na jakich zasadach kupić tu ziemię i jak coś na niej pobudować. Nie jest to może takie proste i nie da się zrobić tego wedle znanych nam i oczywistych reguł europejskich ale jest to absolutnie możliwe. Pytanie tylko, czy na prawdę tego chcecie…

 

 

ZAGADKI AFRYKI (6) “z dala od turystycznego bełkotu”

Są dwie Afryki. Jedna – ta prosta, wygodna, łatwo dostępna, plażowo-hotelowa. Podana na tacy przez turystyczne korporacje. Druga – schowana. Nieoczywista, niezrozumiała i trudniejsza w odbiorze. Wymagająca trudu odkrycia. Wymagająca otwarcia się na odmienność kultury.

Pytacie co mam na myśli mówiąc, że szczególną wartość ma dla mnie “Afryka bez turystycznego bełkotu”. Myślę, że ten film odpowiada na to pytanie i celowo nie umieściłem w nim żadnego komentarza. Po prostu usiądźcie wygodnie i zobaczcie prywatną, autentyczną sytuację, wyrwaną z naszego programu wyprawowego po Gambii.

Zwykła “domówka”? Tak. Ale taka impreza już na zawsze zapadnie w naszej pamięci jako ta jedyna, która nie powtórzy się już nigdzie indziej i nigdy więcej.

 

 

ZAGADKI AFRYKI (7) – “SIła życia”. ….jak tam jest? Jak jest na końcu świata, w odciętym od cywilizacji, dzikim zakątku Gwinei? Jest inaczej….bardzo inaczej. Jak bardzo ? Usiądźcie proszę wygodnie, wyłączcie telewizor, weźcie trzy głębokie oddechy i zobaczcie sami…..aha – koniecznie podgłośnijcie dźwięk…rytm Afryki zmiecie Was na moment z codziennej rzeczywistości, zabierając do innego wymiaru…serdeczne pozdrowienia dla Wszystkich i wielkie podziękowania dla uczestników tej cudownej wyprawy..

 

 

ZAGADKI AFRYKI (8) – BENIN, “CZARY NA POWAŻNIE”. ….nie wierzę, że ktoś jest w stanie przejść obojętnie nad tym zjawiskiem. Nad tym CZYMŚ, co szczelnie wypełnia tutejszą przestrzeń metafizyczną, niezrozumiałą dla nas mocą. Niewytłumaczalna energia i magia, czają się tu w każdym momencie i miejscu. Czy tego chcesz czy nie, czy wierzysz że dzieje się tu coś dziwnego lub nie chcesz tego widzieć – to COŚ i tak tu jest….

About the Author

Leave a Reply

*