GAMBIA WYPRAWA

“Jest dla mnie takie miejsce, gdzie najłatwiej mi uchwycić sens i otworzyć w sobie rozumienie. Tym miejscem jest malutki kraj afrykański, wijący się przez setki kilometrów jak robak wzdłuż życiodajnej, wielkiej rzeki. Gambia – kraina uśmiechu i otwartych serc. Podróżowałem przez ten kraj 31 razy. Tutaj właśnie, po wielu latach poszukiwań prawdziwego celu podróży, zrozumiałem po raz pierwszy, co daje mi bliski dotyk Afryki. Gambia pozwala na zbliżenie. Ona zawsze czeka na nas z rozłożonymi ramionami. Albo z tej propozycji skorzystamy albo stracimy dwie niepowtarzalne szanse. Szansę na pierwotną radość ze spotkania z drugim człowiekiem i okazję do obalenia mrocznych stereotypów, które nie pozwalają  nam chodzić wyprostowanymi.”  

Dominik Skurzak

VIDEO - Dominik Skurzak o Gambii w TVN:


WYPRAWA GAMBIA 2020/2021

Lecimy tam by coś przeżyć, nie tylko zobaczyć…

Celem wyprawy jest przede wszystkim poznanie i zrozumienie Afryki na przykładzie najmniejszego państwa kontynentu – Gambii, poprzez dotknięcie czarnego lądu tak blisko, jak to tylko możliwe. W trakcie tej tygodniowej wyprawy znajdujemy się w ekscytujących miejsca i sytuacjach. Wyprawa jest adresowana do podróżników oraz wszystkich osób ciekawych świata i odmiennych kultur

 • Zaprzyjaźniamy się z plemionami zamieszkującymi Gambię, wspólnie z nimi gotując, bawiąc się i ucztując.
 • Uczestniczymy w Kankourang – rytuałach Mandinka i Wolof. Podczas tego lokalnego przedstawienia, poznajemy odmienność kulturową poszczególnych plemion zamieszkujących Gambię.
 • Spędzamy cały dzień na afrykańskiej wsi, gdzie poznajemy codzienne życie mieszkańców gambijskiej prowincji, uczestniczymy w szkolnych zajęciach, odwiedzamy prowincjonalny szpital i prywatne domostwo…
 • Poczujemy serdeczność i mentalność Afryki, poznamy ludzkie troski, radości i sposób widzenia afrykańskiego świata.
 • Odwiedzamy farmę krokodyli, wypływamy na mangrowcowe farmy ostryg, chodzimy po polach ryżowych i uprawach orzeszków ziemnych. Podglądamy życie małp i niezliczonej ilości gatunków ptaków.
 • Podążamy szlakiem niewolników, bowiem Gambia to żywa pamiątka po czasach niewolnictwa. Przybijemy do wyspy Kunta Kinteh, gdzie więziony był bohater telewizyjnego serialu „Korzenie”. Zwiedzimy miejsca, skąd przez ponad 200 lat odpływały statki z transportami niewolników do Ameryki. Emocje jakie wspólnie przeżyjemy pozostaną w każdym z nas na zawsze.

INFORMACJE O GAMBII

Gambia jest najmniejszym państwem Afryki, 100% bezpiecznym dla przyjezdnych i dla mieszkańców zarówno w aglomeracjach miejskich jak i na prowincji. Od polskich obywateli od niedawna nie wymaga się wizy wjazdowej. Gambia to była kolonia Brytyjska otoczona Senegalem. Jest miejscem omijanym przez kataklizmy, wojny oraz wszelkie epidemie. Miejscowa ludność jest otwarta, uczciwa i niezwykle serdeczna. Dwie główne religie Gambii to Islam (90%) i Chrześcijaństwo (9%) a żyjący tu wspólnie wyznawcy obu tych religii są niespotykanym często w skali cywilizacji ludzkiej zjawiskiem, jeśli idzie o zgodność i wzajemną serdeczność. Jak wszędzie w Afryce, przynależność plemienna ma w Gambii duże znaczenie ale również i na tym polu panuje absolutna zgoda pomiędzy czterema plemionami Wolof, Mandinka, Fula i Jola.  Można tu spotkać często np. mieszane, międzyplemienne małżeństwa. Wszyscy mieszkańcy Gambii używają płynnie języka angielskiego – to język urzędowy. W Gambii osiedlają się zarówno Europejczycy jak i napływowa ludność z innych stron kontynentu Afryki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwrotnikowy klimat Gambii sprzyja odwiedzającym. W porze suchej (listopad-kwiecień), kiedy w Polsce borykamy się z zimnem, pluchą i ciemnościami, tutaj trwa półroczna, słoneczna i ciepła wiosna. Temperatury są wtedy dla Europejczyka dosyć przyjemne i rzadko przekraczają 33 stopni C., z temperaturą w nocy nie spadającą poniżej kilkunastu stopni. Niebezpiecznych zwierząt w Gambii nie spotyka się na wytyczonej przez nas trasie. Wszechobecne w Gambii małpy nie są groźne dla ludzi. Natomiast kraj jest rajem dla sympatyków egzotycznego ptactwa. Warto wiedzieć, że znajdziemy tutaj około 500 gatunków ptaków.


PROGRAM GAMBIA WYPRAWA:

Dzień 1. 

11:00 – odlot z Warszawy

19.00 -lądowanie w stolicy Gambii, Banjul. Przejazd do hotelu.

– dla chętnych nocny spacer po plaży nad oceanem

Dzień 2. 

9.00- śniadanie.

11.00- Spacer do Senegambia (najbardziej turystyczna dzielnica w rozległej aglomeracji stolicy jak też w całej Gambii) oraz wizyta w Bijilo National Park (małpy, gady, ptaki i naturalny rezerwat przyrody). Zobaczymy obszar, który jest przykładem jak wyglądałaby przyroda Gambii bez ingerencji człowieka. Rezerwat licznie zamieszkują przyjazne dla człowieka małpy z gatunku Koczkodana Zielonego oraz płochliwa Gereza Ruda.

15.00- obiad

17.00- odpoczynek nad oceanem

20.00- kolacja

Dzień 3. 

9.00- śniadanie

10.00- zwiedzanie centrum postkolonialnego Banjul. Sklep z materiałami. Zwiedzanie Albert Market (prawdziwy, typowy afrykański targ, gdzie zaopatrują się mieszkańcy Banjul).

13.00- Kachikally Crocodile Pool (farma krokodyli i małe muzeum na terenie kompleksu). Możemy tu poklepać bez obaw żywe krokodyle i obejrzeć ekspozycję, opowiadającą przekrojowo o historii i kulturze Gambii.

14.30- powrót do hotelu

15.00- lunch w restauracji przy hotelu.

17.00- wizyta i przyjęcie w prywatnym, gambijskim domu. Podejrzymy prawdziwą atmosferę afrykańskiej rodziny. Będziemy wspólnie gotować domowy posiłek i zasiądziemy razem z domownikami do kolacji. W przerwie wstąpimy po sąsiedzku na szybki kurs nauki tańca afrykańskiego.

19.00- dom, w którym będziemy biesiadować odwiedzą najlepsi w Gambii, utytułowani artyści. Podczas wieczoru kulturowego wysłuchamy występu bębniarzy, obejrzymy z bliska tańce i egzotykę plemion Gambii. Tradycyjne obrzędy Mandinka i Wolof to Kankourang i Simba – rytuał inicjacji, przejścia chłopca w mężczyznę. Wedle tradycji, w tych stronach Afryki, młody mężczyzna spędzał samotnie w buszu kilka dni chroniony przed złymi mocami przez specjalne postacie lwa i jego żon.

22.00- powrót do hotelu

Dzień 4.  

8.00- śniadanie

8.40- odjazd

9.00- Port Banjul, rejs prywatnym statkiem do wioski Albreda, przystań dla statków wycieczkowych. Punkt wypadowy wgłąb lądu do wioski Jufureh

12.30- Jufureh- wioska plemienia Mandinka. To tutaj rozgrywa się akcja w pierwszym rozdziale książki „Roots” -Alex Haley. Zwiedzanie muzeum niewolnictwa.

13.30- lunch

14.30- Rejs na James Island (na liście UNESCO). Położona samym środku rzeki (szerokość rzeki- ok. 7 km) mała wyspa jest miejscem, gdzie więziono niewolników (w tym legendarną postać -Kunta Kinteh) w oczekiwaniu na transport do Ameryki. Strategiczne fortyfikacje brytyjskie. Lochy.

16.30- podróż powrotna do Banjul

20.00- powrót do hotelu

Dzień 5.

8.00- śniadanie

8.40-odjazd do Brufut

9.00- Brufut -dzień kulinarny z Yabouh Home Cooking. Gambijka zaprezentuje cały proces przygotowania najbardziej tradycyjnych potraw Gambii. Początkiem kulinarnego dnia będzie wspólna wizyta na targu, zakupy warzyw i potrzebnych produktów. Po powrocie do domu, Pani Ida Cham Njai zorganizuje kulinarny pokaz. Zaprezentuje techniki gotowania oraz sposoby na przyrządzanie afrykańskich napojów. Wspólny obiad.

17.00- powrót do hotelu i czas wolny nad hotelowym basenem lub na plaży nad oceanem.

20.00 -kolacja.

Dzień 6. 

9.00- śniadanie

10.00- odjazd w podróż do granicy z Senegalem.

11.30- Miejscowość Kartong. Zwiedzanie typowej prowincjonalnej gambijskiej wioski. Wizyta w szkole i na targowisku.

12.30- Wyprawa łodziami po rozlewiskach rzeki Gambia do farm mangrowcowych, gdzie zbierane są ostrygi. Podczas wyprawy obserwacja ptaków z przewodnikiem.

13.00- lunch na przystani.

14.00- Podróż powrotna do Tanji. Po drodze pola ryżowe i plantacje orzeszków ziemnych.

17.00- Wybrzeże w Tanji. Zjawiskowa plaża-targ, do której przed zachodem słońca przypływają setki łodzi rybackich po dniu połowu z Gambii i Senegalu. Rodziny odbierają połów od mężczyzn a na plaży rozpoczyna się targ świeżych ryb. Zwiedzanie typowych afrykańskich wędzarni ryb.

19.00- powrót do hotelu

20.00- kolacja

Dzień 7. 

9.00- śniadanie

10.00- Wyprawa do Makasutu Forest Park. Makasutu w języku Mandinka oznacza “święty, głęboki las”. To ogromny (1000 akrów) obszar ze zróżnicowanym ekosystemem: sawannami, lasami mangrowymi, afrykańskim buszem i łąkami. Podróż łodzią meandrami dorzecza rzeki Gambia. Obserwacja zamieszkujących ten teren małp z gatunku Pawianów. Podczas dnia w Makasutu lunch.

16.00- zwiedzanie i zakupy w Brikama Craft Market- urokliwy targ rękodzieła, gdzie nie tylko afrykańskie wyroby się sprzedaje ale także w większości wytwarza.

20.00- kolacja

Dzień 8. 

9.00- śniadanie

-odpoczynek nad oceanem, plażowanie, hotelowy basen, wolny czas na spacery, na zakupy pamiątek i relaks. Dla zainteresowanych możliwość przejazdu taksówką na targ afrykańskich wyrobów rękodzielniczych.

15.00- lunch w hotelu

17:00 – odjazd na lotnisko

20:00 – odlot do Warszawy

 

TERMINY:


GAMBIA WYPRAWA  ==> 21 – 29 lutego 2020.  (bilet ok. 2500 zł) + 4700 zł (koszty uczestnictwa)


GAMBIA WYPRAWA ==> 6 – 14 listopada 2020. (bilet ok. 2390 zł) + 4700 zł (koszty uczestnictwa)


GAMBIA WYPRAWA ==> 13 – 21  listopada 2020 (bilet ok. 2390 zł) + 4700 zł (koszty uczestnictwa)


GAMBIA WYPRAWA ==> 20 – 28 marca 2021 (bilet ok. 2390 zł) + 4700 zł (koszty uczestnictwa)


AUTOR I ORGANIZATOR WYPRAWY: Dominik Skurzak (autor National Geographic – “Gambia, Kraina Uśmiechu”) DEES CLASSIC LTD.

WSPÓŁPRACA: Discovery Tours (Gambia)

LICZBA UCZESTNIKÓW: od 8 do max. 12 osób

Z uczestnikami podpisujemy Umowę Cywilno Prawną

(zapytaj o wzór umowy, kliknij ==> dominik@africa-point.com)


Nasz hotel położony jest przy samej plaży:

W RAMACH CENY ZAPEWNIAMY:

 • profesjonalną organizację wyprawy i opiekę nad grupą
 • koszty noclegów w komfortowym hotelu z basenem (pokoje jednoosobowe bez dopłaty)
 • pełne wyżywienie na terytorium Gambii (hotelowe śniadanie, restauracyjny lunch i kolacja)
 • wodę butelkowaną bez limitu
 • transport komfortowym busem podczas trwania całej wyprawy
 • rejsy promem i łodziami
 • transport z lotniska i na lotnisko
 • bilety wstępu do wszystkich odwiedzanych miejsc

 

W CENIE NIE UWZGLĘDNIONO:

 • napojów alkoholowych i gazowanych
 • napiwków
 • ubezpieczenia (ok. 150 zł/os, we własnym zakresie)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Szczepienia:  w przypadku lotu z Europy, na lotniskach nie wymaga się od podróżników szczepień, ani okazywania żółtej książeczki. Zalecane są jednak szczepienia na żółtą febrę, dur brzuszny, żółtaczkę A i B oraz tężec. Profilaktyka malaryczna: zalecane jest stosowanie profesjonalnych repelentów (MUGGA, w Polsce do nabycia w sklepach podróżniczych oraz w sieci Decathlon) oraz pastylek Malarone

Bagaż: zawsze warto jak najbardziej ograniczyć objętość i wagę swojego bagażu, należy jednak zabrać ze sobą następujące rzeczy: cienki polar lub sweter, strój kąpielowy, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, buty lekkie, sandały letnie, czapka z daszkiem lub kapelusz, niewielki plecak, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, krem z filtrem min. 30%, żel antybakteryjny, około 100 Euro lub równowartość w $ na drobne wydatki, napiwki etc.

Dokumenty: dla Polaków nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe do Gambii. Jako dokument tożsamości wymagany jest paszport, ważny przynajmniej przez kolejne 6 miesięcy od daty wjazdu.


Jeśli chcemy przeznaczyć jakąś kwotę na souveniry, napiwki czy inne przyjemności, warto zabrać ze sobą dolary lub euro (100 euro lub $) – można je wymieniać na lokalne Dalasi w popularnej w rejonach turystycznych sieci kantorów. Warto posiadać szczepienie żółtej febry i dla własnego spokoju można też wykonać przed wyjazdem szczepienia na żółtaczkę i dur brzuszny o ile nie byliśmy na te choroby szczepieni wcześniej. Zaleca się też (ale nie wymaga) stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Większość podróżników stosuje w tym przypadku dobrej jakości repelenty. W porze suchej komary pojawiają się dosyć rzadko a czasem wcale. W ciągu dnia komarów nie ma wcale. Można zastosować popularne pastylki Malarone ale co do potrzeby ich stosowania, w przypadku lotu do Gambii, zdania są podzielone.


UWAGA! UCZESTNICY SAMI DECYDUJĄ JAKI SPOSÓB PROFILAKTYKI ANTYMALARYCZNEJ ZASTOSUJĄ. KAŻDY Z UCZESTNIKÓW POWINIEN SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z ODPOWIEDNIĄ PLACÓWKĄ MEDYCZNĄ W CELU KONSULTACJI PRZED WZIĘCIEM UDZIAŁU W WYPRAWIE


Rzeczy do zabrania w formie listy poniżej:

-plecak jako bagaż główny nadawany do luku (proszę wcześniej zabezpieczyć luźne paski – wkręcają się w lotniskowe taśmy bagażowe)

-cienki polar lub sweter

-strój kąpielowy

-cienkie bluzy z długim rękawem i cienkie przewiewne spodnie z długimi nogawkami- na dzień

-dla wygody, buty uniwersalne, lekkie

-sandały letnie

-strój kąpielowy

-latarka zwykła lub tzw. czołówka

-czapka z daszkiem lub kapelusz

-niewielki plecak

-okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

-krem z filtrem min. 30%

-dobry repelent przeciw komarom

-pastylki Malarone (do Państwa decyzji co do stosowania tego rodzaju profilaktyki)

-żel antybakteryjny

-spray owadobójczy

-około 100 Euro lub równowartość w $ na drobne wydatki, napiwki etc.

-przejściówka sieciowa (system brytyjski/europejski)

-lornetka

-powerbank do ładowania telefonu

 

ORGANIZATOR

 

PROWADZĄCY GRUPY:

Dominik Skurzak lub/oraz Marysia Skurzak – wychowana wśród afrykańskich masek i dźwięków djembe. Pierwsze kroki na Czarnym Lądzie postawiła w wieku 10 lat — od tamtej pory podróżuje nieustannie. Ma na swoim koncie 40 odwiedzonych krajów, z których 16 eksplorowała samotnie. O swoich wyprawach opowiada w Polskim Radiu, Chilli Zet, a w akademickim Radiu Kampus prowadzi audycje o studenckich podróżach oraz o życiu kobiet w różnych zakątkach świata. Afrykę przybliża również w telewizji TVN i telewizji Warszawa. Publikuje także w internetowej gazecie National Geographic Traveller.

Ukończyła studia na kierunku lingwistyki stosowanej. Prowadzi popularnego bloga, gdzie regularnie dzieli się swoimi przygodami z 4 kontynentów, Jednak to Afryka drzemie w jej sercu najgłębiej. Już jako osiemnastolatka spędziła miesiąc w kenijskiej wiosce, piorąc, gotując i żyjąc jak tubylcy i od tamtej pory powraca na Czarny Ląd regularnie. Afryka to jej drugi dom. Kocha pokazywać innym autentyczne życie Afrykańczyków, zaciągając uczestników wypraw do tańca, gotowania i wspólnych rozmów o życiu z tubylcami tego magicznego kontynentu.


Chcesz zapytać o dostępność miejsc w wybranym terminie lub przeżyć afrykańską przygodę w swoim gronie, poza ustalonymi terminami?

kliknij ==> dominik@africa-point.com

lub zadzwoń:


15055687_989629177832727_5987624714369841215_n

 

About the Author
 1. Alex Reply

  Panie Dominiku bardzo dziękuję za wspaniały przewodnik, który pomógł w 100%. POLECAM! . Własnie wróciłem z Gambi i powiem Panu jestem zakochany w tym kraju Afryce, Szkoda ze z Panem nie wybrałem sie w tą podróż. Zupełnie po takiej podróży jest się zupełnie innym człowiekiem. Jeszcze raz Panu Dziękujemy!

 2. Pingback: Gambia. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed wyjazdem do najmniejszego kraju Afryki

Leave a Reply

*